MSC (Master of Science) Ne Demek? Açılımı?

MSC (Master of Science) Ne Demek? Açılımı?
0

MSC diğer bir adı master of science, lisansüstü eğitim görmek isteyen öğrencilerin karşılaştığı ve matematik veya istatistik gibi belli başlı fen bilimi alanlarını kapsayan bir terimdir. Bu kavramın içerisinde fizik, kimya ve biyoloji gibi temel bilimlerin yanı sıra bilgisayar, mühendislik, tıp ve matematiğe ilişkin bölümler de bulunabilmektedir.

MSC aynı zamanda bilim yüksek lisansı anlamına da gelmektedir. Bilimsel alanda kendini daha da geliştirmek ve bir konuda uzmanlaşmak isteyen öğrenciler bu alanı tercih etmekte ve teorik eğitimle zenginleştirilmiş bir müfredat ile uzmanlık kazanmaktadırlar. Bu nedenle de MSc mezunu öğrenciler kolaylıkla kendilerini diğer yüksek lisans öğrencilerinden farklılaştırabilmektedir.

İçindekiler

MSc’nin Açılımı Nedir?

MSc, Master of Science yani bilim alanında yüksek lisans anlamına gelmektedir. MSc programı mezunları dünyanın her yerinde geçerli olan yüksek lisans mezuniyeti alabilmekte ve bu sayede kolaylıkla iş bulabilmektedir.

MSc ve MA Farklılıkları Nelerdir?

MSc, Master of Science (Bilim Yüksek Lisansı) anlamına gelirken MA, Master of Art(Sanat Yüksek Lisansı) anlamına gelmektedir. Kısaca, MSc fizik, kimya, biyoloji, mühendislik gibi sayısal ağırlıklı dersleri kapsarken MA, sanat dersleri ile, felsefe, sosyal bilimler gibi alanları kapsamaktadır. Bölüm türlerinin yanı sıra MSC ile MA arasındaki diğer önemli fark MSc yapılırken genellikle öğrencilerden tez yazılması beklenirken MA alanında ise tez yazılması yaygın değildir.

MSc programları aynı zamanda MA programlarına göre daha teknik eğitimleri ve konuları kapsamaktadır. MA dersleri ise büyük seminer salonlarında verilerek MSc’nin küçük gruplu ders anlatımından kendisini ayırmaktadır. Bu nedenle de öğrenciler hem kendi alanlarına hem de gelecekte yapmak istedikleri mesleğe bakarak MSc veya Ma programlarından birisini tercih etmektedir.

MSc ve MA Araştırma ve Tez konularında Farklılıklar Bulunur Mu?

MSc programlarında genellikle araştırma ve tez konularında teknik konular tercih edilmektedir, MA programlarında ise araştırma konuları ise sosyal konuları içeren ve daha kısa sürede sonuç elde edilebilen verileri içeren araştırma konuları kapsamında yürütülmektedir. Örneğin, MSc programlarında hücrelerin yapısını laboratuvar ortamında geniş çaplı bir şekilde incelenirken, MA programlarında ise bireylerin sosyal hayatlarının farklılıklarını sahaya inerek kısa bir süre içerisinde gözlemlenmesi mümkündür.

thumbnail
Önerilen Yazı
En İyi Dil Okulları | Başarılı 12 Dil Okulu

MSc Hangi Meslek?

MSc bir meslek adı değildir yapılan yüksek lisans programını kapsayan genel bir isimdir. MSc ile birlikte fen bilimleri derslerini ya da mühendislik ile tıp gibi sayısal bölümleri kapsayan alanların yüksek lisans uzmanlığı kastedilmektedir.

MSc Hangi Bölüm?

MSc programları genel olarak bilgisayar ile alakalı bölümleri, işletme ve iktisat, matematik, biyokimya, fizik, mühendislik ya da tıp gibi bölümleri içerdiğinden tek bir bölüm değildir. MSc kısaca bilimsel veya matematiksel programları ifade etmek için kullanılan bir kavramdır.

MSc Özelliği Nedir?

MSc okuyan öğrenciler belli bir alanda uzmanlıklarını dünya çapında kolaylıkla ispat edebilmektedirler. Bu nedenle de MSc mezunlarının iş bulabilmesi ve alanındaki uzmanlıkları olumlu bir şekilde değerlendirebilmesi daha olasıdır. Bu özellikleri nedeniyle de teorik manadaki bilgilerin ön planda tutulduğu bir eğitim süreci olarak laboratuvar koşulları, hesaplama yapma ya da analiz etme süreçlerine alışıklık kazanmaktadırlar.

Psikoloji MA mı MSc mi?

Psikoloji dersleri bazı okullarda MSc dersleri arasında olsa da çoğunlukla sosyal bilimler içerisinde olduğu için MA (Master of Art) dersleri arasında yer almaktadır. Yoğun şekilde seminer ve araştırma çalışmaları yapılarak yürütüldüğü için birçok okul bu disiplini MA dersleri arasında görmektedir.

İlginizi Çekebilir: USML Nedir?

MSc Engineer Ne Demek?

MSc Engineer, yüksek lisansını mühendislik alanında yapmış öğrencilere verilen isimdir ve Türkçe olarak adlandırıldığında yüksek/uzman mühendis olarak adlandırılabilmektedir. Mühendislik alanındaki teorik bilgilerini geliştirmek ve deneyim kazanmak isteyen öğrencilerin birçoğu bu alanı tercih etmektedir.


thumbnail
Önerilen Yazı
Sınavsız Yurt Dışında Üniversite Okumak Mümkün!

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir