Yurt Dışında Üniversite Nasıl Okunur? Gerekli Belgeler

Birçok kişinin hayali olan yurt dışında üniversite okumak, süreçleri ile anlatılmıştır. Danışmanlık için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yurt Dışında Üniversite Nasıl Okunur? Gerekli Belgeler
0

Yurt dışında üniversite okumak, gençlerin birçoğunun hayali haline gelmiştir. Bunun en temel sebebi, lisans alanlarından iş başvurusu yaptıklarında onları öne çıkaracak bir özellik olmasıdır. Büyüdüğü şehirden farklı bir yerde üniversite okumak bile, kişinin vizyonunu genişleten ve kendini geliştirmesine imkan sağlayan bir deneyimdir. Bundan yola çıkarak yurt dışında üniversite okumak kişiye daha fazla özgürlük alanı ve hayatı öğrenebilme fırsatı sunmaktadır.

Ana dilinden farklı bir dilin konuşulduğu ülkede yaşamak ve eğitim almak, en hızlı ve en etkili yabancı dil öğrenme yöntemidir. Normalde konuşma pratiği yapmaktan çekinen öğrenciler bile, bu süreçte kendilerini akıcı bir şekilde yabancı dil konuşurken bulacaktır. Yurt dışında üniversite okuma kararını aldıktan sonra, yazının devamındaki koşulları sağlıyor olmak ve gerekli tüm evrakları toplayıp işlemleri zamanında halledebilmek gerekmektedir.

İçindekiler

Yurt Dışında Okumak İçin Şartlar/Koşullar

Yurt dışında lisans veya yüksek lisans eğitimi almak isteyenlerin sağlaması gereken bazı temel koşullar vardır. Bunları şu ana başlıklarda toplayabiliriz:

 • İngilizce seviyesinin yeterli olması

Bunun için uluslararası kabul edilen bir yabancı dil sınavında belli bir puanın üzerine çıkmış olmanız gerekmektedir. Bu puan sınırı kurumdan kuruma değişiklik göstermektedir. Gitmek istediğiniz okulların istediği minimum sınav puanlarını araştırabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse en çok bilinen ve tercih edilen sınavlar olan TOEFL ve IELTS için, sırasıyla 60 – 80 ve 5.5 – 6.5 aralığında bir puan almanız gerekmektedir.

 • Diploma notu şartını sağlaması

Yurt dışında okumak istediğiniz okula, eğitiminizde belli bir başarı elde edebildiğinizi ispatlamanız gerekmektedir. Bunun için son okuduğunuz okuldan kaç puan ile ayrıldığınıza bakılır. Yurt dışında lisans eğitimi almak isteyenler için lise diploma notunun 80 üzeri, yurt dışında yüksek lisans eğitimi almak isteyenlerin de lisans diploma notunun 3 üzeri olması gerekmektedir.

 • Spor veya sanat aktivitelerine katılmak

Yurt dışındaki üniversitelerde burslu okumak istiyorsanız kesinlikle bir spor veya sanat aktivitesinde yer alıyor olmanız gerekmektedir. Üniversiteler, alımlarında öğrencinin sosyal ve yetenekli olmasına oldukça önem vermektedir.

 • SAT (Scholastic Assessment Test) puanı almak

Bu sınav ile ilgili bazı yanlış bilgiler vardır. Amerika’ da okuyacaksanız kesinlikle bu sınava girmeniz veya başka bir ülkede okumak istiyorsanız girmenize gerek olmadığı gibi bir yanılgı olmuştur. Sınav Amerika temelli bir sınavdır ancak Türkiye’ de de bu sınava girmeniz mümkündür. Amerika’ da dahi bu sınav puanını istemeyen üniversiteler bulunmaktadır. Ancak tamamen İngilizce bir sınav olduğu için SAT puanı istemeyen bir üniversiteye de gidecek olsanız, yurt dışında okuma konusunda size avantaj sağlayacaktır. Bilgi ve yeterlilik konusunda bir kanıt olarak düşünerek puan alabilmek için sınava girebilirsiniz. Zorunlu olmamakla beraber fayda sağlayacağı kesindir.

Yurt Dışı Üniversite Kayıt İçin Gerekli Evraklar

Yurt dışında üniversite okumak için gerekli evraklar, yukarda maddeler halinde verilen koşulların olarak karşılanıp karşılanmadığını ispatlamak adına istenmektedir. Yurt dışında lisans öğrenimi için üniversiteye kaydolurken istenen evraklar şu şekildedir:

 • Lise diploması (mezun durumunda olmayan öğrenciler şartlı mezuniyet belgesi edinebilir)
 • Lise transkripti veya not dökümü
 • Uluslararası öğrenci başvuru formu ve başvuru ücreti
 • Referans mektupları
 • Uluslararası Yabancı Dil Sınav Puanı (gidilecek üniversitenin özel olarak istediği bir sınavın puanı da olabilir)
 • Referans mektupları
 • Banka referans mektubu / finansal dökümler
 • Niyet Mektubu (gitmek istediğiniz okulda okuma motivasyonunuzu anlatan yazı)

Yurt dışında yüksek lisans öğrenimi için üniversiteye kaydolurken istenen evraklar şu şekildedir:

 • Üniversite diploması
 • Lisans öğrenimine ait transkript
 • Uluslararası öğrenci başvuru formu ve başvuru ücreti
 • Referans mektupları
 • Uluslararası Yabancı Dil Sınav Puanı (gidilecek üniversitenin özel olarak istediği bir sınavın puanı da olabilir)
 • Referans mektupları
 • Banka referans mektubu / finansal dökümler
 • Niyet Mektubu (gitmek istediğiniz okulda okuma motivasyonunuzu anlatan yazı)
 • CV (staj ve iş tecrübeleri)

Amerika’da Üniversite Okumak

Amerika’ da okumak, birçok kişinin çocukluğundan beri dizi ve filmlerde gördüğü ülkeye gidebilmek, orada yaşayabilmek açısından hayali olmuştur. Eğitim anlamında istediğiniz alanı seçebileceğiniz ve size sağlayacağı olanaklar bakımından oldukça geniş bir kapasiteye sahip ülke olduğu için Amerika’ da üniversite okumak, dünyanın her yerinde kabul gören bir eğitim almış olmanız demektir.

Almanya’da Üniversite Okumak

Disiplin ve başarısıyla kendini kanıtlamış üniversitelerin bulunduğu Almanya’ da okumak, sizi iş anlamında dünyanın her yerinde öne çıkaracaktır. Tıp, mühendislik, mimarlık gibi alanlarda akla ilk gelen ülkelerden biridir. Avrupa’ da yaşamayı deneyimlerken kariyeriniz için büyük bir avantaj sağlamış olacaksınız.

Polonya’da Üniversite Okumak

Son yıllarda yurt dışında öğrenci değişim programlarına katılmak veya üniversite okumak isteyenlerin tercihleri arasında başta gelen ülkelerden birisi de Polonya olmuştur. Bu kadar çok tercih edilmesinin sebebi sunduğu imkanlar olmaktadır. Ülkemizde bir özel üniversitede okumanın maliyeti ile kıyaslandığında Polonya’ da üniversite okumak daha az maliyetli olabilmektedir.

Avusturalya’da Üniversite Okumak

Eğitim kalitesi olarak dünyada ilk 10’ a giren Avustralya’ da okumak, hem okuyup hem çalışma imkanı vermesi açısından öğrencileri cezbetmektedir. Suç oranının çok düşük olduğu ülkede doğa güzellikleri ve şehir hayatı birleşmiştir. Birçok farklı ihtiyaca hitap eden Avustralya’ da üniversite okumak, öğrencilere sağlanılan imkanlar sayesinde popülerliğini artırmaktadır.

Yurt Dışında Üniversite Sınavı Var MI?

Evet. Yurt dışında da lisans ve yüksek lisans eğitimleri için girilmesi gereken sınavlar bulunmaktadır. Lisans eğitimi için; SAT (Scholastic Aptitude Test), ACT (American College Testing) ve SSAT (Secondary School Admission) sınavları bulunmaktadır. Yüksek lisans eğitimi için ise, GMAT (Graduation Management Admission Test) ve GRE (Graduate Record Examinations) bulunmaktadır.  Yurt dışında, okulların istedikleri sınavlar ve puanlar değişiklik göstermektedir. Belirtilen sınavların hepsine girme zorunluluğu yoktur.

Öğrenciler Neden Yurt Dışında Okumak İster?

Dünya standartlarında eğitim almak, öğrencilerin geleceği için yapabileceği en akıllıca şeylerden biridir. Bu sebeple öğrenciler, yurt dışında okuyarak kariyerleri boyunca bir adım önde olmak isterler. Yeni yerler görmek, yeni yemekler tatmak, hiç bilmedikleri kültürler tanımak onları kültürel olarak da geliştirip olgunlaştırır. Kendi hayatları hakkında doğru kararlar verebilmeyi öğrenirler.

YKS Puanı ile Yurtdışında Okumak

YKS puanı ile yurt dışında okumak mümkündür. Yapılması gereken başlıca şey, dil yeterliliği şartını sağlamaktır. Bunun için yurt dışında seçilen üniversitenin şartları, istediği sınavlar göz önünde bulundurulmalıdır. Niyet mektubuna özen gösterilmeli, istenilen koşulların hepsi dikkatle incelenerek gerekli evraklar hazırlanmalıdır.

Türkiye’ de Üniversite Kazanıp Yurt Dışında Okumak

Bu şekilde yurt dışında üniversite okuyan birçok öğrenci bulunmaktadır. Bunun için dikkat edilmesi ve başlıca araştırılması gereken konu, seçtiğiniz ülke ve üniversiteden alacağınız diplomanın YÖK tarafından tanınması ve denklik işlemlerinin yapılmasıdır. Bu şekilde Türkiye’ de üniversite kazandıktan sonra yurt dışında okuyabilirsiniz.

30 Yaşından Sonra Yurt Dışında Üniversite Okumak

Bunun birden fazla yolu bulunmaktadır. İsterseniz lise mezunu öğrencilerin yaptığı şekilde; gerekli tüm sınavlara girip, belgelerinizi hazırlayıp, yeterli yabancı dil seviyesinde olduğunuzu ispatladıktan sonra seçtiğiniz okula başvuru yapabilirsiniz. Ancak bunlar için vaktiniz ve yeterli donanımınız yoksa, yurt dışında sınavsız olarak girebileceğiniz ve Türkçe eğitim veren üniversiteler de bulunmaktadır.

Yurt Dışında Üniversite Okumak İçin Danışmanlık Hizmeti

Bu yazıda bahsettiğimiz yurt dışında üniversite okuma yolları ve bunlara ek birçok konuda, VEGAedu olarak sizlere danışmanlık hizmeti veriyoruz. Belirtilen tüm prosedürleri ve tarihlerini takip ederek sizlere yurt dışına çıkma sürecinizde destek oluyoruz. Şimdi bizimle iletişime geçerek ücretsiz ilk randevunuzu ayarlayabilirsiniz.


  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir