En Kolay Hangi Ülkede Üniversite Okunur? 10 Ülkeyi Keşfedin

En Kolay Hangi Ülkede Üniversite Okunur? 10 Ülkeyi Keşfedin
0

Yurt dışında bazı ülkelerde eğitim zorlu bir yapıdayken bazı ülkelerde daha kolay yapıdadır. En kolay üniversite okunabilecek üniversiteler, yurt dışında eğitim alıp uluslararası diploma sahibi olmak isteyen kişilerin araştırma konusudur. Bu araştırma sürecinde şu üniversiteleri listenize ekleyebilirsiniz:

 • Macaristan
 • Avusturya
 • Polonya
 • Almanya
 • Norveç
 • Malezya
 • Hindistan
 • İtalya
 • Güney Afrika
 • Arjantin
 • Makedonya
 • Bosna Hersek
 • Avustralya

İçindekiler

1.Macaristan

Macaristan, Avrupa Birliği’ne yakın konumu ve düşük maliyetleri ile yurt dışında en kolay üniversite eğitimi alınan ülkelerden birisidir.  Bölgedeki diğer ülkelere kıyasla uygun fiyatlı olması nedeni ile tercih edilen Macaristan’da öğrenciler 500 Euro ile bir ay geçinebilmektedir.

2.Avusturya

Avusturya, Avrupa Birliği üye ülkeleri harici ülkelerden gelen öğrencilere düşük ücretlerle eğitim alma imkânı sunan ülkeler arasında yer almaktadır. Avusturya’daki birçok üniversitede öğrenciler yıllık 2000 Euro’luk bir ücretle eğitim alabilmektedir. Avusturya’nın en çok önerilen ülkeler arasında olması nedeni ise düşük yaşam maliyetleridir. Ülkede aylık 750 Euro ile geçim sağlayabilmek mümkündür.

3.Polonya

Polonya uygun fiyatlı üniversite eğitimi konusunda tercih edilen ülkelerin başında gelmektedir. Avrupa Birliği üyesi olan bu ülke, yüksek eğitim kalitesi sunmasının yanı sıra düşük maliyetlerle öğrencilere kaliteli eğitim ve dünya çapında geçerli bir diploma fırsatı sunmaktadır. Polonya, genç nüfusa sahip ülkelerden biri olduğu için yurt dışından gelen öğrenciler için uyum sağlamak daha kolay olmaktadır. Polonya’da lisans eğitimi alan öğrenciler için yıllık ödemesi gereken harç miktarı ortalama 4000 Euro, aylık yaşam maliyetleri 1000 Euro ve barınma için ortalama kiralar ise aylık 600 Euro olarak hesaplanmaktadır. Özel üniversitelerin harç miktarları çok daha yüksektir.


4.Almanya

Yurt dışında eğitim almak isteyen ve Avrupa Birliği ülkelerinden birisinde eğitim alma fırsatına sahip olmak isteyen öğrenciler için en uygun yerlerden birisi Almanya’dır. Almanya’daki eyaletler Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden gelen öğrencilerden eğitim ücreti almamaktadır. Yalnızca harç ücreti ödeyerek eğitim alınabildiği için Almanya’daki üniversitelerin ücretleri çok cüzi bir miktarlar ile ödenebilmektedir. Lisans eğitimin dışında yüksek lisans eğitimi veya doktora eğitimi almak isteyen öğrencilerin ise 1000 ila 4000 Euro arasında bir ücret ödemesi gerekmektedir.

Almanya özellikle üniversite eğitiminden sonra da kariyerini yurt dışında devam ettirmek isteyen Türk öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği bir ülkedir. Başta Almanya’ya göre pahalı olarak bilinen Hamburg, Berlin ve Münih öğrencilerin en sık tercih ettiği bölgelerdendir. Bu bölgeler Almanya için pahalı olsa da Avrupa standartlarına göre uygundur. Öğrenciler yalnızca 800 ila 1000 Euro arasında değişen bir aylık maliyet ile yaşamlarını sürdürebilmektedir.

Bilgi Talep Formu için Buraya Tıklayın

en kolay universite

5.Norveç

Norveç, yurt dışından gelen öğrencilere ücretsiz eğitim veren ülkelerden birisidir. Mühendislik ve teknoloji alanlarında eğitim almak isteyen öğrencilerin daha çok tercih ettiği ülkede yaşam maliyetleri biraz fazla olsa da ücretsiz eğitim vermesi nedeni ile tercih edilmektedir. Üst düzey eğitim kalitesi ve yüksek refah seviyesi ve doğası ile de öğrencilere inanılmaz bir deneyim fırsatı sunmaktadır. Öğrencilerin en çok tercih ettiği üniversiteler ise Oslo Üniversitesi, Bergen Üniversitesi ve Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’dir. Ülkede ortalama aylık yaşam maliyeti ise 800 Euro’dur.

6.Malezya

Malezya, yurt dışından gelen öğrencilere uygun maliyetli bir üniversite eğitimi sunan bir ülke olarak öne çıkmaktadır. Özellikle eğitimini denizaşırı bir ülkede sürdürmeyi düşünen öğrenciler için tercih edilen bir destinasyondur. Yaşam maliyetleri ve eğitim masrafları diğer ülkelere göre genellikle daha düşüktür. Uluslararası öğrencilere burs fırsatları sunan birçok üniversite bulunmaktadır. Malezya’daki lisans eğitim ücretleri yıllık 2500 dolar ila 8000 dolar arasında değişkenlik göstermektedir ama bu rakam burssuz öğrenciler içindir. Yüksek lisans maliyetleri de benzer şekilde yıllık ortalama 5000 dolar arasındadır.

7.Hindistan

Hindistan, yurt dışından gelen öğrencilere uygun maliyetli bir üniversite eğitimi sunan bir ülke olarak bilinmektedir. Hindistan’da birçok üniversitede, yıllık harç miktarı öğrencilerin akademik başarılarına bakılmaksızın yıllık ortalama 5000 dolardır. Lisans üstü eğitim ücretleri de benzer fiyat aralığındadır. Hindistan’daki büyük üniversiteler, öğrencilerin akademik başarı durumlarına göre yüksek oranlarda burs verebilmektedir.

Hindistan, zengin tarihi, kültürel çeşitliliği ve modern şehirleri ile öğrencilere unutulmaz bir deneyim sunmaktadır. Delhi, Mumbai ve Bangalore gibi büyük şehirlerdeki üniversiteler, uluslararası öğrenciler arasında popüler tercihler arasındadır. Ülke genelinde barınma, toplu taşıma, yeme-içme ve diğer masraflar için ortalama aylık yaşam maliyeti çok ucuzdur.

8.İtalya

İtalya, Avrupa’da eğitim görmek isteyen öğrencilerin burs anlamında yurt dışında en rahat üniversite okuyabilecekleri ülkeler arasında yer almaktadır. Başta Bologno Üniversitesi olmak üzere İtalya’daki birçok üniversite tam burslu bir şekilde öğrenci kabul ettiği için ülke eğitim turizmi açısından önemli bir konumdadır. Ülkedeki öğrenciler aylık 1000 Euro ile geçinebildikleri için diğer Avrupa ülkelerine kıyasla yaşam maliyetleri uygundur.

9.Güney Afrika

Güney Afrika, eşsiz doğa manzarası ve tarihsel dokusunun yanı sıra uygun fiyatlı üniversite ücretleri ile yurt dışında eğitim almak isteyen öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ülkeler arasındadır. Yıllık öğrenim ücreti 2000 Euro olan ülkede aylık yaşam masrafı ise 500 Euro’dur.

10.Arjantin

Arjantin, uluslararası öğrencilere uygun maliyetli bir üniversite eğitimi sunan bir ülke olarak öne çıkmaktadır. Arjantin’deki birçok üniversite, düşük ücretlerle hem yerel hem de uluslararası öğrencilere eğitim fırsatları sunmaktadır. Üniversite ücretleri lisans öğrencileri için yıllık ortalama 4000 dolar, lisans üzeri için ise 5000 dolardır. Ülkenin düşük yaşam maliyetleri de öğrenciler için çekici bir özelliktir. Konaklama, yemek ve günlük harcamalar, öğrenciler için aylık ortalama 1000 dolardır. Buenos Aires gibi büyük şehirlerdeki üniversiteler, uluslararası öğrenciler arasında popüler seçeneklerdir.

Keşfedin: Macaristan’da Üniversite Okumak

En Rahat Hangi Ülkede Üniversite Okunur?

En rahat üniversite okunan ülkeler arasında yer alan ülkelerden bazıları Almanya, Polonya, Norveç, Macaristan ve Avusturya’dır. Almanya ve Norveç gibi ülkelerde ücretsiz eğitim alabilmek mümkün iken diğer ülkelerde ise uygun fiyatlara eğitim alabilmek mümkündür. Macaristan gibi ülkelerde sadece YKS puanı ile üniversiteye girebilirsiniz. Daha sonraki süreçte ise rahat bir eğitim hayatı geçirebilirsiniz.

En Zor Üniversite Sınavı Hangi Ülke?

Çin üniversite girişi için en zor sınava sahip ülkedir. Gaokao isimli sınav dünyanın en zor sınavı olarak bilinmektedir ve 9 saat sürmektedir. Dil ve eğitim zorluğu açısından dünyanın en zor üniversiteleri Çin’de bulunmaktadır.

Detaylı Bilgi İçin: Ankara Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir