YKS Puanı İle Yurt Dışında Okumak Nasıl Mümkün?

YKS ile yurt dışında okumak mümkündür ancak yalnızca YKS puanı ile mümkün değildir. Tüm detaylar yazımızda.

YKS Puanı İle Yurt Dışında Okumak Nasıl Mümkün?
1

YKS puanı ile yurt dışında okumak son dönemlerde öğrencilerin başarılı bir gelecek için aradıkları yollardan biri haline gelmiştir. YKS puanı ile yurt dışında okumak mümkündür ancak sadece YKS puanı yeterli değildir.

Lisans eğitimi sunan üniversitenin şartları üniversite bazında çeşitlenir. Kimi üniversiteler YKS şartını ararken kimileri de lise diplomasını yeterli görür. Bu noktada YKS puanı olmadan da dil yeterliliğini sağlayarak yurt dışında okumak mümkündür.

Açık bir ifade ile yurt dışında okumak isteyen öğrenciler için YKS puanının ne kadar yüksek olduğunun pek bir önemi de bulunmuyor. Asıl önemli nokta TOEFL ya da IELTS gibi kabul edilen dil sınavlarından geçer puan almaktır.  

Aldığı YKS puanı ile yurt dışında okumak isteyen öğrencilerin taşıması gereken şartlar, yol gösteren ipuçları ve karşılanması gereken şartları çalışmamızda detayları ile değerlendirdik.

İçindekiler

YKS Puanı İle Yurt Dışında Nasıl Okunur?

YKS puanı ile yurt dışında okumayı planlıyorsanız öncelikle üniversitelerin gerekliliklerini yerine getirmelisiniz. YKS puanınıza uygun olan bölümleri seçmeli ve okumak istediğiniz alanı kesin olarak seçmelisiniz.

Alan tercihi yaptıktan sonra eğitim almak istediğiniz ülke ve üniversiteyi seçmeniz gerekir. Üniversitenin özel şartlarını araştırmalı ve şartların her birini taşıdığınızdan emin olmalısınız. Sırasıyla aşağıdaki adımları takip ederek YKS ile öğrenci alan yurt dışı üniversiteler ve prosedürlerine dair bilgi alabilirsiniz.

 • YKS puanı ile ilgili olan meslek alanı belirlenmelidir.
 • Öğrenci belirlediği meslek alanında farklı ülkelerdeki üniversiteleri ve ilgili bölümleri listeleyerek taban puanlara erişmelidir.
 • Listedeki bölümlerin her biri için öğrenci taban puan yeterliliğini karşılamalıdır.
 • Başvuru yapmadan önce seçilen üniversite ve bölümün özel olarak şartları incelenmeli ve şartlar yerine getirilmelidir.
 • IELTS ya da TOEFL sınavlarından birinde geçer not alınmış olmalıdır.
 • Eğitim başvurusu için CV oluşturulmalıdır. CV’de öğrencinin eğitim aldığı tüm kurumlar ve öğrencinin uluslararası geçerliliği bulunan sertifikaları yer almalıdır.
 • CV ilgili üniversitenin öğrenci işleri yetkilisine mail olarak teslim edilmeli ve sonuç beklenmelidir.

YKS ile yurt dışında okumak isteyen öğrenciler için küçük bir tüyo vermek gerekirse önceliğiniz YKS sınavı değil dil sınavı olmalıdır. Eğitim almayı planladığınız üniversitenin kayıt şartları arasında YKS sınav başarı puanı gerekliliği yer almayabilir.

YKS Puanı ile Hangi Ülkelerde Okunur?

YKS puanı ile okuyabileceğiniz birçok ülke bulunuyor. Ancak bunun yanı sıra birçok okul da YKS puanını bir gereklilik olarak sunmuyor. YKS puanı ile okuyabileceğiniz okulları araştırıyorsanız önceliğiniz Almanya ve Avustralya olmalıdır.

YKS puan şartı aranmayan birçok farklı ülke olduğunu söyleyelim. Öncelikle YKS puanı genellikle kazanılması çok zor olan bölümler için istenmektedir.

Almanya ve Avusturalya’daki okullarda matematik, fizik gibi bölümlerde oldukça iyi puan talepleri bulunmaktadır. Yabancı öğrenci olmayı planlıyorsanız bu ülkelerdeki bölümleri tercih etmek için iyi bir YKS puanınız olduğundan emin olmanız gerekiyor.

YKS puan gerekliliğinin şart olmadığı birçok üniversite bulunuyor. Bu üniversitelerden birinde de eğitim alabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken en büyük unsur eğitim masraflarıdır. Masrafları karşılayabileceğiniz bir ekonomideki okulu tercih etmeye gayret ederken en iyi eğitimi alabileceğiniz seçeneğe yönelmelisiniz.

Yurt Dışında Okumak İçin YKS Şart Mı?

Hayır. Yurt dışında okumak için YKS sınavından puan almış olmak şart değil. Bazı ülkelerdeki üniversitelerin kabul şartları arasında YKS puanı şartı aranmadığından lise diploması yeterli görülebilmektedir.

YKS sınavı şartı aranmayan üniversitelerde dil yeterliliğini tespit etmek üzere TOEFL ya da IELTS sınavlarından birinden geçer puan almış olmak ve lise diplomasına sahip olma şartların başında yer alır.

Yurt dışında okumak için YKS sınavının büyük bir zorunluluğu bulunmuyor. YKS sınavı Türkiye kapsamında lisans eğitimi almak için şarttır. YKS şartı aramadan öğrenci kabul eden bazı üniversitelerin bulunduğu ülkeler;

 • Makedonya,
 • Kanada,
 • Avustralya,
 • İngiltere,
 • İrlanda,
 • Malta,
 • Macaristan,
 • Amerika,
 • Polonya.

YKS Sonucuyla Yurt Dışına Çıkabilir Mi?

Evet. YKS sonucu ile yurt dışına çıkabilmek için yurt dışında bir okuldan onay almak gerekir. Yurt dışı eğitim veren kurumların yabancı öğrenci kabulü için ilk aradıkları şart dil yeterliliğidir. Uluslararası geçerliliği bulunan dil sertifikası ile bu yeterliliği yerine getirebilirsiniz.

Bazı okullar öğrencilere dil şartı koymayabilir. Bunun yerine mutlaka okunması gereken dönemli hazırlık sınıflarını okumaları talep edilir. Ancak büyük bir çoğunluk dil sertifikası talep etmektedir. Okullar dil sertifikasının yanı sıra TOEFL ya da IELTS sınavlarından geçer puan alınmasını da şart olarak koşabilmektedir.

YKS Puanıyla Hangi Ülkeler Gidilir?

YKS puanıyla gidilebilecek ülkeler Almanya, Amerika, Polonya, Avusturalya ve çeşitli ülkeler listesinden oluşmaktadır. YKS puanınız ile yurt dışında okumak için taşımanız gereken bazı başka şartlar da bulunuyor.

YKS puanı birçok üniversite için geçerlilik oluşturmaz. Ancak Almanya, Avusturalya gibi ülkelerde hukuk ve tıp gibi bölümlerde öğrencinin Türkiye’de girdiği YKS puanından aldığı puan ülkenin kendi taban puanlarından biraz olsun yüksek olmak zorundadır. Böylece öğrencinin denkliğinden emin olmak üniversiteler için daha kolay olur.

Yurtdışında üniversite okumak için taşımanız gereken nitelikler okunacak olan ülke bazında da değişkenlik gösterebilmektedir. Sadece ülke değil tercih edilen üniversite bazında bile talep edilen evrak ve gerekliliklerde farklılık olabilmektedir. YKS puanınız ile ülke ülke okuyabileceğiniz üniversiteler ve gereklilikler için detaylar aşağıda.

Almanya’da Üniversite Okumak İçin YKS Kaç Puan Almak Gerekir?

Almanya’da üniversite okumak için YKS puanı şartı aranmamaktadır. Ancak bazı bölümler için taban puan uygulanması mevcuttur. Matematik, hukuk, fizik gibi bölümler için üniversiteler öğrenci alırken öğrencinin gerekli taban puanı almış olması şartını da listeye eklemektedir.

YKS puanının taban puanı karşılaması yeterli görülmekle birlikte ilgili mesleki alanda dereceli YKS puanı bulunan öğrencilerin eğitim hakkı alması çok daha kolaydır.

Öğrencilerin eğitim hakkı kazanmak için başvuru sırasında CV oluşturmaları da gerekir. Teslim edeceğiniz CV içerisinde dereceli bir YKS puanı söz konusu ise öncelik alırsınız. Özellikle Amerika ve Avrupa’da son zamanlarda dereceli puanlar öğrenciler için eğitimin kapısını açan joker kartlar haline dönüşmeye başlamıştır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Almanya’daki En İyi Üniversiteler | 12 Alman Üniversitesi

Amerika’da Üniversite Okumak İçin YKS Kaç Puan Almak Gerekir?

Amerika’da üniversite okumak için YKS puanı şartı aranmamaktadır. Öğrencilerin lise diplomasının ortalamanın üzerinde olması ve hedef üniversitenin gerekliliklerini yerine getirmesi şartı aranmaktadır.

Amerika’da bulunan okullarda YKS yerine dil şartı aranmaktadır. Çok az olmakla birlikte bazı okullar dil şartı aramayarak öğrencinin hazırlık sınıfında okumasını şart koşabilir. Genel itibariyle Amerika’da üniversite okumak için YKS puanı almış olmanız gerekmez. YKS sınavı Amerika bazında değerlendirmeye alınmıyor.

thumbnail
Önerilen Yazı
Amerika’daki En İyi 24 Üniversite ve Detayları

Polonya’da Üniversite Okumak İçin YKS Kaç Puan Almak Gerekir?

Polonya’da üniversite okumak için YKS puanı almış olma şartı aranmamaktadır. Polonya’da bulunan yüksek öğrenim kurumlarının her biri kendine has şartlar ile yurt dışından öğrenci kabul etmektedir. Yabancı öğrenci olmak için gerekli prosedürler arasında ise YKS şartı bulunmuyor.

YKS sınavına girmiş olma zorunluluğu bulunmamakla birlikte YKS sınavından derece ile başarılı olmanız halinde bu başarının CV’nizde oldukça iyi görüneceğini ve üniversiteyi ikna etmek konusunda da etkili olacağını söylemek gerekir.

Polonya’daki üniversitelerde aranan ilk şart yeterliliği bulunan bir lise diploması ve dil yeterliliğidir. Dil yeterliliğinin tespitinde uluslararası geçerliliği bulunan dil sertifikalarından faydalanmanız CV’nizde olumlu bir etki oluşturacaktır. TOEFL ya da IELTS sınavlarından en az birini geçmiş olmak da aranan şartlar arasında.

thumbnail
Önerilen Yazı
En İyi Polonya Üniversiteleri | 16 Üniversite

Avusturalya’da Üniversite Okumak İçin YKS Kaç Puan Almak Gerekir?

Avusturalya’da üniversite okumak için YKS puanı almış olma şartı aranmamaktadır. YKS puanı aldıysanız özellikle sınav puanınız size derece getirmişse olumlu bir etki için CV’nizde eklenebilecek bir belge olarak değerlendirilebilir.

TYT puanıyla yurt dışında okumak Avusturalya, Polonya, Amerika gibi ülkelerde eğitim almak isteyen öğrencilerin öncelikle okulların eğitim giderleri ve yurt dışında yaşam masraflarını göz önünde bulundurması gerekir. Sonrasında ise okulların gerekliliklerini yerine getirmeleri şartı da önemlidir.

Okullar öğrenci alırken öğrencinin dil konusunda problem yaşamayacak, kolay adapte olabilecek ve başarılı olabilecek bir öğrenci olmasını ister. Oluşturacağınız CV’de bu hususları göz önünde bulundurarak kendinizi tanıtmanız gerekir. Avusturalya’da okumak için derece almış bir YKS puanınız varsa 1-0 öndesiniz demektir.


  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yorumlar (1)

  1. Ben de yurt dışında okumak istiyorum ama maliyeti en düşük eğitimi en iyi olan okulu araştırıyorum. Türkiye’de üniversite okumaktansa dil eğitimi alıp yurt dışında okumak çok daha kazançlı görünüyor. Tabii paranız varsa

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir