Makedonya’da Üniversite Okumak İçin Gerekenler

Makedonya’da Üniversite Okumak İçin Gerekenler
0

Makedonya’da üniversite okumak için gerekenler, diğer ülkeler gibi kapsamlı ve teferruatlı değildir. Lise not ortalaması ile girilen üniversiteler ve diğer ülkelere göre daha kolay kabul koşulları ile öğrencilerimiz tarafından tercih edilebilir.

Makedonya üniversiteleri eğitim harçlarının düşük olması, Makedonya’da yaşam giderlerinin düşük olması ve öğrencilere okurken çalışma imkanı sunulması gibi artıları nedeniyle yurt dışındaki ve Türkiye’deki öğrenciler tarafından çokça tercih edilmektedir.

Macaristan’da olduğu gibi Makedonya’da da lise diploması ile üniversitelere kayıt yaptırabilirsiniz. Makedonya’da üniversite okumak için danışmanlık hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.

İçindekiler

Makedonya Üniversiteleri Kabul Koşulları

Makedonya üniversiteleri kabul koşulları yönünden oldukça az gereklilik sunmaktadır. Öğrencinin lise eğitimini tamamlamış olması, pasaportunun geçerlilik süresinin olması ve aşağıda yer alan bazı evrakların teslimi ile üniversitelere kabul gerçekleştirilmektedir. İşte Makedonya’da üniversiteye kabul için gerekli evraklar;

 • Kimlik fotokopisi,
 • 7 adet biyometrik fotoğraf,
 • En az 5 yıl geçerliliği devam eden pasaportun kopyası,
 • Lise diploması ve lise eğitimini içeren detaylı transkript belgesi,
 • Sağlık raporu,
 • Nüfus kayıt örneği,
 • İkametgah,
 • Adli sicil kaydı,
 • Taahhütname,
 • Öğrenci CV’si,
 • Öğrenci tarafından hazırlanmış başvuru.

Makedonya’da Üniversite Kaç Yıl?

Makedonya’da üniversite eğitimi lisans bölümleri için 4 yıldır. Yüksek lisans eğitimi almak isteyen bir öğrenci 2 yıl eğitim almalıdır.

Makedonya’da da diğer ülkelerde olduğu gibi tıp eğitimi 6 yıldır. Diş hekimliği okumak isteyen öğrenciler için ise 5 yıllık bir eğitim süresi söz konusudur. Kalan diğer bölümlerin lisans eğitim süresi 4 yıldır.

Makedonya üniversitelerinin eğitime başlama zamanı Türkiye’de olduğu gibi eylül ayıdır. Yeni eğitim yılı eylül ayında başladığından tatil döneminde eğitim için kayıt işlemlerinin tamamen halledilmiş olması gerekir. 


İlgili Yayın: Macaristan’da Üniversite Okumak

Makedonya’da Üniversiteler Hangi Dil?

Makedonya’da üniversitelerde eğitim alabileceğiniz başlıca diller Makedonca, Arnavutça, İngilizce ve Türkçe olarak bilinmektedir. Makedonya’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin İngilizce eğitim almak istemeleri halinde bölüm özelinde İngilizce eğitim veren bölümleri tercih etmeleri gerekmektedir.

Makedonya eğitim dili yönünden oldukça çeşitli dillerde eğitim sunulan bir ülkedir. Bu nedenle Makedonya’nın üniversitelerinde bölüm seçerken bölüm eğitiminin hangi dilde olduğuna da dikkat etmeniz gerekir. İngilizce eğitim verilen bölüm sayısı Makedonca eğitim verilen bölüm sayısına göre daha kısıtlıdır.

İngilizce bir bölüm tercih etseniz bile eğitiminizin son sınıfında Makedonca bilmeniz zorunlu olarak sizden talep edilmektedir. Makedonca bilmenin bazı avantajları da böylece açılmaktadır. Örneğin Makedonca bilerek ülkedeki yerlilerle daha kolay anlaşabilir, ilerde Rusça öğrenmek isterseniz daha kolay öğrenebilirsiniz.

Makedonya Lisans Eğitimi Almak İçin Sınav Zorunluluğu Var Mı?

Makedonya lisans eğitimi almak için sınav zorunluluğu olmayan ülkelerden biridir. Makedonya’da lisans eğitimi almaya karar verdiyseniz taşımanız gereken şartlar arasında Türkiye’deki üniversiteye giriş sınavına girmek yer almıyor.

Makedonya’da lisans eğitimi almak için özellikle bir sınav olmamakla birlikte lise mezunu olma şartı aranmaktadır. Öğrencinin tıp gibi bölümlerde eğitim almak istemesi halinde bir yeterlilik sınavı üniversite tarafından yapılabilir.

Yine yeterlilik sınavının öğrenci tarafından geçilememesi halinde hazırlık sınıfı eğitimi alınarak sonraki yıl lisans eğitimine başlanır. Her durumda Makedonya’da lisans eğitimi almak için Türkiye’de sınava girmiş olmak gerekmez.

Makedonya Üniversite Okumanın Avantajları Nelerdir?

Makedonya’da üniversite okumanın avantajları temelde kaliteli ve dünya genelinde geçerli eğitimi almak üzerinde şekillenmektedir.

Makedonya üniversitelerinin Avrupa ve Amerika’da diploma geçerliliğinin olması öğrencileri ülkeye çeken en büyük avantajlardan biridir. Bununla birlikte Makedonya’da üniversite okumanın başlıca avantajları;

 • Lokasyon olarak Türkiye’ye yakındır. Ulaşımı kolaydır.
 • Yaşam giderleri yönünden oldukça ekonomik bir ülkedir.
 • Eğitim giderleri yönünden oldukça ekonomik bir ülkedir.
 • Üniversiteler YÖK tarafından tanınmaktadır. (Bazı özel vakıf üniversiteleri hariç.)
 • Herhangi bir sınava girmeden doğrudan eğitime başlanabilmektedir.
 • Makedonya üniversitelerinden alınan diploma dünya genelinde tanınmaktadır.
 • Lisans eğitimi alırken part time çalışmak mümkündür.

Makedonya Üniversite Diploması Hangi Ülkelerde Geçerli?

Makedonya üniversite diploması üniversitenin durumuna göre Avrupa ve Amerika’da da geçerli olabilmektedir. Üniversitelerin diploma statüsüne bakarak seçim yapabilirsiniz.

Makedonya’da bir üniversitenin Avrupa ve Amerika’da geçerli diploma verebilmesi için mavi diploma statüsünde eğitim veriyor olması gerekir. Bu nedenle önceliğiniz mavi diploma statüsündeki üniversitelerden yana olmalıdır.

Makedonya’da yer alan çoğu üniversitenin diploma statüsü mavidir. Bu nedenle bazı vakıf üniversiteleri dışında neredeyse tüm üniversitelerde alınan eğitimler sonucu elde edilen diplomalar dünya genelinde geçerliliğini korumaktadır.

thumbnail
Önerilen Yazı
En İyi Dil Okulları | Başarılı 12 Dil Okulu

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir