Yurt Dışında Psikoloji Nasıl Okunur? Şartlar ve Belgeler

Yurt Dışında Psikoloji Nasıl Okunur? Şartlar ve Belgeler
0

Yurt dışında psikoloji okumak için aşağıdaki adımları dikkate alın. Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

 • Yurt dışında psikoloji okumak için öncelikle lise diploması alınmalıdır.
 • Sonrasında hangi ülkede ve hangi okulda psikoloji eğitimi alınmak istendiğine karar verilmelidir.
 • Okul seçimi yapıldıktan sonra okulun eğitim şartları incelenmelidir. Bazı okullar YKS puanını eğitim için gerekli görürken bazıları Türkiye’de üniversite sınavından başarılı olma şartı aramamaktadır.
 • Okul seçimini yaptıktan sonra okulun dil yeterliliği için hangi sınavı geçerli kabul ettiği tespit edilmelidir. IELTS ve TOEFL sınavları dil yeterliliği konusunda dünya genelinde kabul gören sınavlardır.
 • Okul tarafından kabul edilen dil yeterlilik sınavı tespit edildikten sonra bu sınavdan geçer not alınmalıdır.
 • Okula psikoloji eğitimi almak üzere başvuru yapılmalıdır. Başvuru sırasında okul tarafından talep edilen dil yeterlilik puanı da başvuruya eklenmelidir.
 • Başvurunun olumlu sonuçlanması halinde gerekli ödemeler yapılarak eğitim süreci başlatılmalıdır. Pasaport ve benzeri ulaşım sorunları için okuldan ön istek yapılması başvuru sırasında talep edilmelidir.

İçindekiler

Yurt Dışında Psikoloji Okumak İçin Şartlar ve Belgeler

Yurt dışında psikoloji okumak için şartlar ve belgeler temelde öğrencinin dil yeterliliği puanına dayanmaktadır. Yurt dışında psikoloji eğitimi almak isteyen öğrencilerin YKS sınavına girmesi gerekmez. Birçok okul üniversiteye kabul için gerekli dönemlik ödemelerin yapılmasını ve dil yeterliliğinin olmasını talep etmektedir.

Bazı okullar YKS puanı talep edebildiğinden tercih edilen okul özelinde şartlar ve belgeler hazırlanmalıdır. Genel olarak yurt dışında psikoloji okumak için IELTS ya da TOEFL sınavlarından birinden geçer not almak yeterli görülmektedir.

Birçok ülkede psikoloji eğitimi almak isteyen ancak dil yeterliliği olmayan öğrenciler için hazırlık okulları da bulunmaktadır. Zorunlu olarak hazırlık okulunda eğitim almayı kabul eden öğrenciler yurt dışında eğitim almak için dil yeterlilik belgesine sahip olmak zorunda da kalmayabilirler.

thumbnail
Önerilen Yazı
Yurt Dışında Hukuk Nasıl Okunur? Şartlar ve Belgeler

Yurt Dışında Psikoloji Kaç Yıl?        

Yurt dışında psikoloji eğitimi 3-4 yıl sürmektedir. Dil hazırlık eğitimi süreci dahil edilmeden hesaplanan bu süreye ek olarak yüksek lisans da yapmak isterseniz 1 ile 2 yıl kadarlık bir süre de yüksek lisans eğitiminiz için harcamanız gerekir.

Yurt dışında lisans ve yüksek lisans eğitimi alarak psikoloji alanında uzmanlaşmak isterseniz yaklaşık 5 yılda uzmanlık eğitimini tamamlayabilirsiniz. Eğitim aldığınız ülkeye bağlı olarak eğitim sürelerinde dönemlik farklılıklar da olabilir.

Lisans ve yüksek lisans eğitimi bazı ülkelerde birlikte verilmektedir. İki eğitimi birlikte alarak birleşik programdan faydalanan öğrenciler hem lisans hem de yüksek lisans diplomasını tek bir diploma olarak alabilirler.

One tier eğitim olarak adlandırılan bu eğitim programındaki eğitim süresi de 5 yıldır. Programa başladıktan sonra tekrar yüksek lisans için başvuru yapmak gerekmez. Birleşik eğitim kapsamında tek diploma iki alan için de geçerli kabul edilir.

Keşfedin: Yurt Dışında Hukuk Okumak

Yurt Dışında Psikoloji Eğitimi Sınavsız Mümkün Mü?

Yurt dışında psikoloji eğitimi sınavsız da mümkündür. Dil sınavı ya da YKS sınavına girmeden lise diploması ile gerekli eğitim ücretlerini ödeyerek yurt dışında da eğitim alabilirsiniz.

Yurt dışında eğitim almaya karar verdikten sonra sınav talep etmeyen ve dil hazırlık okulu bulunan kurumları tercih etmeniz gerekir. Lisans eğitimi almaya başlamadan önce dil hazırlık eğitimi almayı kabul ederek TOEFL ya da IELTS sınavlarından başarılı olmak zorunda kalmadan yurt dışında eğitim almaya başlayabilirsiniz.

Yurt Dışında Psikoloji Okuma Ücreti Ne Kadar?

Yurt dışında psikoloji okuma ücretleri 3.000 Euro ile 30.000 Euro arasında değişmektedir. Tercih edeceğiniz ülkenin yaşam koşulları, ekonomik hayatın durumu ve ortalama ne kadar masrafınız olacağı gibi hususlara dikkat ederek seçim yapmanız gerekir.

Aşağıda ülkeler ve üniversiteler bazında en çok tercih edilen üniversitelerin psikoloji bölümü yıllık eğitim maliyetlerini inceleyebilirsiniz.

ÜlkeÜniversiteBölümYıllık Eğitim Maliyeti
AlmanyaBremen ÜniversitesiPsikoloji3.000 Euro
AlmanyaWuppertal ÜniversitesiPsikoloji2.500 Euro
İngiltereLeeds ÜniversitesiPsikoloji24.600 Euro
İngiltereBrunel üniversitesiPsikoloji18.000 Euro
İrlandaMaynooth ÜniversitesiPsikoloji16.000 Euro
PolonyaVarşova ÜniversitesiPsikoloji6.200 Euro 
KanadaDouglas ÜniversitesiPsikoloji18.650 Euro

Yurt dışında psikoloji okuma ücretleri yıllık devlet üniversitelerinde 3.000 Euro’dan başlamaktadır. Özel üniversitelerde ise bu fiyat 8.000 Euro’dan başlamaktadır. Tercih edeceğiniz ülkeye göre eğitim fiyatları çeşitlenmektedir.

Amerika’da devlet üniversitelerinde yıllık eğitim ücreti yaklaşık 7.000 USD civarındadır. Amerika’da özel üniversitelerde psikoloji eğitimi ise 15.000 USD’den başlayan fiyatlar ile mümkün olmaktadır. 

Yurt Dışında Psikoloji Okuyunca Türkiye’de Denkliği Var Mı?

Yurt dışında psikoloji okuyunca Türkiye’de denkliği vardır. Yurt dışında aldığınız psikoloji diploması ile Türkiye’de bir klinik açabilir ya da kurumlara çalışmak üzere başvuruda bulunabilirsiniz. Psikoloji bölümünden mezun olduktan sonra eğitim aldığınız ülkede de çalışma şartlarını değerlendirebilirsiniz.

Psikoloji Bölümü En İyi Hangi Ülkede?

Yurtdışında psikoloji bölümü en iyi İngiltere’de okunabilir. Bunun yanı sıra Amerika ve Almanya’da psikoloji bölümü lisans ve yüksek lisans eğitimlerinde adından söz ettiren ülkelerdir. Lisans eğitimi alırken ülkeden ziyade okula öncelik verilmelidir.

Tercih edilen okulun psikoloji alanındaki yetkinliği, daha önce bu alanda aldığı ödüller, akademisyenlerinin kalitesi gibi birçok husus en iyi eğitimi almak için detaylı olarak değerlendirilmelidir. Hangi ülkede eğitim alacağınızı seçerken ülkelerdeki eğitim masraflarının ne kadar olduğunu da göz önünde bulundurmanız tavsiye edilmektedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Almanya’daki En İyi Üniversiteler | 12 Alman Üniversitesi

Almanya’da Nasıl Psikolog Olunur?

Almanya’da psikolog olmak için öncelikle lise diplomanız olması gerekir. Lise mezunuysanız Almanya’daki okullarda psikoloji eğitimi için başvuru yaparak eğitim almaya başlayabilirsiniz. Başvuruda IELTS ya da TOEFL sınavlarından birinden başarılı olmanız beklenir.

Almanya’da psikolog olmak için bir okul tercih etmeli ve ardından eğitim başvurusunda bulunmalısınız. Okulun kendine ait bir dil okulu bulunuyorsa hazırlık eğitimi alarak herhangi bir dil yeterlilik belgesine sahip olmadan da Almanya’da eğitim almaya başlayabilirsiniz.

Almanya’da devlet üniversitelerinde yıllık ücret 3.000 USD ile 7.000 USD arasında değişkenlik göstermektedir. Özel üniversitelerde ise 10.000 USD’den başlayan fiyatlar ile yıllık eğitim ücretleri talep edilmektedir.

Yurtdışında Psikolog Olunur Mu?

Yurtdışında psikolog olmak ve psikolog olarak çalışmak bugün en popüler çalışma alanlarından biridir. Psikologlar yurt dışında birçok ülkede oldukça iyi kazanç elde eden meslek grupları arasında yer alır. Hem istihdam olanakları hem de kazanç oranları ile psikologlar Almanya, Japonya, Amerika ve Kanada gibi gelişmiş ülkelerde oldukça yoğun ilgi görmektedir.

Yurtdışında okuyarak psikolog olunması mümkündür. Yurtdışında okumadan önce hangi ülkede ve hangi kurumda eğitim almak istediğinize karar vermelisiniz. Psikoloji gelişmiş ülkelerin tamamında ilgi gören ve istihdam olanakları bulunan bir bölümdür.

Yurtdışında psikoloji okumak için tercih edilen başlıca okullar; Amerika’da Yale Kaliforniya, ve Stanford Üniversiteleri, İngiltere’de Oxford Üniversitesi,

Yurtdışında Psikolog Olmak İçin Gerekenler

 • Uluslararası geçerliliği olan dil yeterlilik belgesi almış olmak. (TOEFL ya da IELTS sınavından geçer not almış olmak)
 • Lise diploması almış olmak.
 • Lise eğitimi içeren Transkript belgesini kayıt sırasında sunmuş olmak.
 • Okulun talep ettiği özel istekleri yerine getirmiş olmak.

Yurt dışında psikolog olmak için hiçbir sınava girmeden dahi sadece lise diploması ile eğitim alabilirsiniz. Birçok okul lise diplomasını yeterli görerek hazırlık okullarında okumayı kabul etmeniz şartı ile dil yeterliliği bile aramadan öğrenciyi eğitim için kabul etmektedir.

Amerika’da Psikoloji Kaç Yıl?

Amerika’da psikoloji eğitimi 4 yıl sürmektedir. Tercih edeceğiniz üniversiteye göre bu rakam değişebilir elbette. Akademik takvim Eylülde başlar, 2.akademik takvim ise Şubatta başlar.

Avrupa’da Psikoloji Kaç Yıl?

Avrupa’da psikoloji eğitimi genel olarak 4 yıl sürmektedir ancak üniversitelere göre 3 yıl da olmaktadır. Yüksek lisans psikoloji ise 1-2 yıl sürmektedir.

İngiltere’de Psikoloji Kaç Yıl?

İngiltere’de psikoloji eğitimi 3 yıldır. Daha sonraki staj imkanı olarak öğrencilere sunulan placement çalışması ile 1 yıl daha eğitim alabilirsiniz. Bunlarla birlikte 4 yıl eğitim alırsınız.


  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir