Avustralya Eğitim Sistemi Nasıl? Tüm Süreç

Avustralya Eğitim Sistemi Nasıl? Tüm Süreç
0

Avustralya’da 6 yıllık bir ilkokul eğitimi bulunmaktadır. İlk 6 yılın ardından ise tekrardan 6 yıl sürecek bir orta öğretim dönemi ile öğrenciler devam etmektedir.  12 yıllık eğitimin ardından ise öğrenciler mesleki TAFE kurumlarına ya da üniversitelere gitme hakkı kazanmaktadır. Avustralya eğitim sistemi detaylı olarak şu şekildedir;

İçindekiler

1.Foundation (Yükseköğrenime Hazırlık Okulları)

Avustralya’da ilk ve orta öğretim eğitimini tamamlayan ve daha sonrasında yüksek öğrenimine devam etmek isteyen öğrenciler için 1 yıllık Foundation eğitimi bulunmaktadır. Türkiye’deki eğitim sistemi gibi liseden sonra üniversiteye geçiş yoktur. Üniversiteye gitmek isteyen öğrenciler 12 yıllık eğitiminden sonra zorunlu olarak 1 yıl hazırlık kurumlarında eğitim almalıdır. Bu dönemde öğrencilere işletme, sözel veya fen bilimleri eğitimi verilmektedir. Öğrenciler ileride almak istedikleri eğitim doğrultusunda dersler görmektedir.

2.TAFE

TAFE okulları Türkiye’deki meslek okullarına benzeyen bir okul türüdür ve öğrencilerin tercihlerine göre farklı alanlarda eğitim vermektedir. Bu okullarda hem mesleki alanda ilerlemek isteyen öğrenciler hem de üniversiteye daha kolay ve başarılı bir şekilde girmek isteyen öğrenciler eğitim almaktadır. Bazı TAFE okulları doğrudan üniversiteler ile bağlantılıdır ve bu nedenle de öğrencinin eğitim sürecinin devamını desteklemektedir.

3.Üniversite Eğitimi

Avustralya’da üniversite eğitimi 3 yıl sürmektedir ve eğer öğrenci isterse 1 yıl uzatabilme şansına sahiptir. Uzattığı yıl için öğrenci, onur yılı derecesi kazanmaktadır. Ülkedeki üniversite eğitiminin kalitesi dünya çapında ünlüdür ve bu nedenle de Avustralya’daki üniversiteler birçok ülkeden yabancı öğrenci ağırlama kapasitelerine sahiptir. Öğrenciler üniversite eğitimleri sırasında Türkiye’deki KYK kredisine benzeyen bir finansman kaynağı alabilmektedir.

4.Yüksek Lisans

Avustralya’da yüksek lisans eğitiminin süresi programdan programa değişebilmektedir ve bu süre genel olarak 1 ila 3 yıl arasındadır. Lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler ilgi alanlarına ve lisanslarına uygun bölüm ve üniversitelere başvurmalıdır. Uluslararası öğrenciler için ise bu sürece dil bilgisini kanıtlayacak IELTS veya TOFEL gibi sınavlar dahil olmaktadır. Özel bir okulda master yapacak öğrencilerin yıllık öğrenim ücreti 25 bin ila 30 bin Avustralya Doları arasında değişmektedir.

5.Doktora

Avustralya’da doktora eğitimine yüksek lisans programından mezun olan her öğrenci başvurabilir ve süreç genel olarak 3 yıl sürmektedir. Başvurular okullara doğrudan yapılmaktadır. Avustralya, yurt dışından gelen öğrencilere eğitimi sırasında çalışma imkanı sunması ve 2 yıllık eğitim süreci sonrası 2 yıl çalışma hakkı tanıması ile dünya çapında doktora sürecinde en çok tercih edilen ülkeler arasındadır.


Avustralya’da Üniversite Okumak İçin Hangi Sınavlar?

Avustralya’da üniversite okumak için diğer ülkelerde olduğu gibi GMAT, GRE ya da SAT sınavı gibi uluslararası bir sınava girme zorunluluğu yoktur. Ülke vatandaşlarının da bir sınava girmesine gerek yoktur öğrenciler ATAR denilen başarı sıralamasına göre tercih yapabilmektedir. IELTS, TOEFL ya da Pearson testine girerek dil yeterliliğini kanıtlayan uluslararası öğrenciler doğrudan başvurabilmektedir.

Keşfedin: Avustralya Dil Okulları

Avustralya’da Lise Okumak İçin Hangi Sınavlar?

Avustralya’da lise eğitimi almak isteyen yabancı öğrencilerin İngilizce dil yeterliliğini kanıtlaması ve IELTS ya da TOFEL gibi sınavlara girmesi gerekmektedir. Avustralya’da eğitim sistemi Türkiye’den farklıdır. Lise eğitimi yerine 1 yıllık üniversiteye hazırlık yılı bulunmaktadır. Bu nedenle Avustralya’da lise eğitimi almak isteyenlerin bu farklılığa dikkat etmesi gerekmektedir.

Avustralya Eğitim Sistemi Kaçıncı Sırada?

Avustralya dünya ülkeleri arasında eğitim sistemi en iyi olan 8. ülkedir. Öğrencilere sunduğu kaliteli eğitimi, ilgi alanı odaklı ders seçim süreci ve uluslararası öğrencilerine sunduğu çalışma izni ile ön plana çıkmaktadır.

Avustralya Eğitim Sistemi Kaç Yıl?

Avusturalya’da 6 yıl ilk öğretim 6 yıl ise orta öğretim süreci vardır. 12 yıllık eğitimin ardından 1 yıllık hazırlık eğitimi sonrası 3 yıllık üniversite eğitimi başlayabilmektedir.

İlgili İçerik: Avustralya’da Üniversite Okumak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekir?

Avustralya’de Eğitim Dili Nedir?

Avustralya’da resmi dil İngilizce olduğu için ülkede İngilizce eğitim verilmektedir. Bu nedenle bazı okullar İngilizce yeterlilik puanı ile başvuru almaktadır. Dil yeterlilik sınavına sahip olmayan öğrenciler için ise 1 sene hazırlık imkanı sunan okullar da bulunmaktadır.

thumbnail
Önerilen Yazı
En İyi Avustralya Üniversiteleri | 10 Üniversite

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir