IELTS Sınavı Nedir? IELTS Hakkında 17 Soru 17 Cevap

IELTS Sınavı Nedir? IELTS Hakkında 17 Soru 17 Cevap
0

Kısaltılmış hali IELTS sınavı olan ve açılımı International English Language Testing System olarak bilinen İngilizce dil seviyesi tespit sınavı, iş bulmak ve eğitim almak için kullanıldığı ülkelerde kişilerin İngilizce dil yeterliliklerini kanıtlamak için girdikleri uluslararası bir sınavdır. Tüm dünyada en çok tercih edilen sınavlar arasında yer almaktadır. IELTS sınavında akademik olarak İngilizce düzeyi konuşma, okuma, dinleme ve yazma pratikleri ile test edilmektedir.  Bu sınav Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Kanada, Avustralya gibi resmi dilleri İngilizce olan pek çok ülkede kabul görmektedir ve aynı zamanda uluslararası geçerliliği olması sebebiyle diğer ülkelerde de yaygın olarak tercih edilmektedir. Sınav dünyada yer alan en popüler dil sınavıdır. Öyle ki; 2009 senesinde 1.4 milyon kişi bu sınav için 130 farklı ülkeden başvurmuştur.

Sınav iki türde yapılmaktadır;

 • Akademik amaç
 • Akademik olmayan; Staj, çalışma ve göçmenlik amaçlar

IELTS değerlendirmesi 0 – 9 aralığında not sistemi ile yapılmaktadır. Bu değerlendirme sistemi; okuma, dinleme, yazma ve konuşma yeteneklerine göre yapılmaktadır. 4 aşamadan oluşan bu IELTS sınav süresi şu şekildedir;

 • Okuma: 60 dakika.
 • Yazma: 60 dakika.
 • Dinleme: 50 dakika.
 • Konuşma: 10-15 dakika.

Okuma, dinleme ve yazma bölümleri ara verilmeden aynı gün yapılmaktadır. Konuşma ise farklı bir test merkezide bir hafta içerisinde yapılmaktadır.

İçindekiler

IELTS Sınavı Değerlendirmesi

IELTS Sınavı 0 – 9 puan aralığında değerlendirilmektedir. Ortalamanız 0.25 ile biterse üst buçuğa, ortalamanız 75 ile bitiyorsa üst tam sayıya yuvarlanmaktadır. Mesela, 7.75 aldıysanız 8 tam puana yuvarlanır.

 • Sınava girmemiş: 0
 • Kullanıcı değil: 1
 • Kesintili kullanıcı: 2
 • Aşırı sınırlı kullanıcı: 3
 • Sınırlı kullanıcı: 4
 • Makul kullanıcı: 5
 • Yetenekli kullanıcı: 6
 • İyi kullanıcı: 7
 • Çok iyi kullanıcı: 8
 • Uzman kullanıcı: 9

IELTS Sınavı Ne İşe Yarar?

IELTS sınavı İngilizce yeterliliğin tespitini ve ispatını sağlamasından dolayı önemli bir sınavdır. Pek çok ülkede iş ve eğitim süreçlerine başvurabilmek için IELTS sonucu gerekmektedir. IELTS sınavı ayrıca Avustralya, Kanada ya da Yeni Zelanda gibi ülkelerde göçmenlik başvurularında da istenen zorunlu bir sınavdır bu nedenle de yurt dışı hayalleri olanların mutlaka bu ve bunun gibi sınavlara başvurması gerekmektedir. Her geçen gün daha da popüler olan ILETS Türkiye’de bazı kurumların iş alım süreçlerinde veya üniversitelerin İngilizce muafiyet sınavlarında da geçerli olan ve istenen bir sınavdır.

Almanya IELTS Seviyesi

Almanya’da üniversiteler genel olarak 6.0 ile 7 arasında IELTS sınav seviyesi talep etmektedir. Örneğin Stuttgart Üniversitesi 6.0 puanını asgari olarak istemektedir. Bu değerlendirme notu üniversiteden üniversiteye göre değişkenlik göstermektedir.

ABD IELTS Seviyesi

Amerika’daki üniversiteler 6.0 ile 8.5 arasında IELTS puanı talep etmektedir. Örneğin, Columbia Üniversitesi 8.5 puan talep ederken Saint Louis Üniversitesi 6.0 puan talep etmektedir. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
SAT Sınavı Nedir? Ne İşe Yarar? SAT Soru Örnekleri

IELTS Sınavı Nerelerde Yapılıyor?

ILETS sınavı Türkiye’de iki kurum tarafından yürütülmektedir bunlardan ilki British Council diğeri ise IDP Turkey kurumudur. Türkiye’den birçok ilde IELTS sınavına girmek için bu kurumlar bulunmaktadır. Bu iller başlıca olarak Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Erzurum, Gaziantep, İstanbul (Asya ve Avrupa), İzmir, Karaman ve Manisa, Van, Trabzon, Samsun olarak bilinmektedir.

IELTS Sınavına Kimler Başvurabilir?

IELTS sınavına başvurmak için belirli bir kriter veya sınır bulunmamaktadır bu nedenle bu sınavın sonucuna ihtiyaç duyan herkes sınava başvurabilmektedir. Sınav süreçlerini takip eden ve 2022 yılı itibari ile yayınlanan yönergede belirtildiği gibi 11 yaş sınırını geçen herkes IELTS sınavına katılabilmektedir.

IELTS Hangi Ülkeler İçin Geçerli?

IELTS sınavı 140’tan fazla ülkede ve binlerce kuruluşta geçerli olan bir sınavdır. Başlıca geçerli olan ülkeler şu şekildedir:

 • ABD
 • Kanada
 • Yeni Zelanda
 • Avusturalya
 • Birleşik Krallık
 • İrlanda
 • Güney Afrika Ülkeleri

IELTS Sınavı Zor Mu?

ILETS sınavı dört farklı beceriyi test etmesi sebebi ile nispeten zor bir sınavdır. Bu sınava girecek olan adaylar için IELTS sınavı zorluk derecesi kişiden kişiye değişmektedir. Eğer adaylar bu becerilerde kendini iyi ifade edebiliyorsa zorluk yaşamayacak fakat sadece tek bir beceriye odaklandıysa zorlanacaktır. Adaylar kelimelere ve sınavın genel formatına gerektiğince çalışırsa sınavda zorlanmayacaktır.

IELTS Sınav Formatı Nasıl?

IELTS sınav formatı dört farklı aşama üzerinden ilerlemektedir ve bunlar dinleme, okuma, yazma ve konuşmadır. Dinleme, okuma ve yazma sınavları ilk oturumda gerçekleşir ve daha sonra adayın başvururken seçtiği tarihte konuşma sınavı yapılmaktadır. Her becerinin ortalama puanı alınarak sınav sonucu hesaplanmaktadır.

IELTS Sınav Ücreti Ne Kadar?

IELTS Sınav ücreti 2022 Temmuz ayı itibariyle 2400 Türk lirası olmuştur. Bilgisayar üzerinden de IELTS sınavı yapabilmek mümkündür ve bu sınavında ücreti 2400 Türk lirası olarak belirlenmiştir. IELTS’in diğer türlerinin ücretleri ise Life Skills A1 ve B1 2700, IELTS UKVI ise 2815 TL olarak düzenlenmiştir.

IELTS Sınav Tarihleri Nedir?

IELTS sınavına giriş için yılın her dönemi fırsat bulabilmek mümkündür. Bilgisayar üzerinden IELTS sınavına girmek istiyorsanız her gün girebilme şansına sahipsiniz sadece 72 saat öncesinden başvuru yapmanız gerekmektedir. Kağıt üzerinde olan IELTS sınavı içinse ayda dört kere yapıldığından kontenjanı uygun ise bir gün öncesine dek başvuru yapabilmeniz mümkündür. 

IELTS Yılda Kaç Kez Yapılır?

IELTS sınavı her yıl genel olarak ayda dört kez olmak şartıyla 48 sefere kadar yapılabilmektedir. Genel IELTS sınavı ise yılda 24 kez gerçekleşmektedir. Öğrenciler girmek istedikleri tarihe göre bir ay öncesinden sınav tarihlerini belirleyebilmektedir. Bilgisayarlı IELTS sınavı ise her gün gerçekleşebilmektedir.

IELTS Sınav Süresi Ne Kadar?

IELTS sınav süresi bölümlere göre farklılık göstermektedir. Bunlar dinleme 30 dakika, okuma 60 dakika, yazma 60 dakika ve konuşma ise ortalama 11-14 dakika arasındadır. Sınavın toplam süresi ise 2 saat 45 dakikadır.

IELTS İçin En Yüksek Puan Kaçtır?

IELTS’de puanlama dokuz üzerinden yapıldığından en yüksek alınabilen puan dokuzdur. Adaylar her bölüm için dokuz puan üzerinden değerlendirilmektedir ve sınav sonunda dört bölümün ortalaması alınarak yeniden dokuz üzerinden geçerli olan puan hesaplanmaktadır.

IELTS Geçerlilik Süresi Kaç Yıl?

IELTS sınavının geçerlilik süreci iki yıldır. İki yılı dolduran adaylar yeniden uygun oldukları tarih ve süreçte sınava girebilmektedir. Aynı zamanda adaylar yıl içerisinde de istedikleri kadar yeniden sınava girme şansına sahiptir.

IELTS Sınavı Açılımı?

IELTS sınavı İngilizce açılımı ile International English Language Testing System yani Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı olarak bilinmektedir.

IELTS Almanya’da Geçerli Mi?

IELTS birçok Alman üniversitesinde de geçerli olan bir sınavdır. Bu nedenle Almanya’da üniversiteye veya işe başvuracak adaylar da IELTS sınavına girebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: SAT Sınavı Nedir?


  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir