Avustralya’da Yüksek Lisans Yaparken veya Sonrasında Çalışmak Mümkün Mü?

Avusturalya'da yüksek lisans yaparken çalışmak isteyen öğrencilerimiz hakkında merak edilen soruları yanıtladık.

Avustralya’da Yüksek Lisans Yaparken veya Sonrasında Çalışmak Mümkün Mü?
0

Evet. Avustralya’da yüksek lisans yaparken para kazanmak veya sonrasında da çalışmak mümkün. Yüksek lisans yaparken kazanç elde etmek için öğrenci vizesinin bulunması yeterlidir. Öğrenci vizesi ile eğitim dönemi içerisinde haftada 20 saat, eğitim dönemi dışında öğrencinin istediği kadar çalışması mümkündür.

Öğrencilerin yüksek lisans sonrasında Avustralya’da çalışması için Sub 485 vizesine sahip olması gerekiyor. Bu vize ile çalışma süresi ise 4 yıldır. Daha açık bir ifade ile öğrencilerin eğitimleri sonrasında Avustralya’da kalarak çalışabilecekleri toplam süre 4 yıldır. Mevcut süre okunan bölüme göre değişiklik gösterebilmektedir.

İçindekiler

Avustralya’da Master Yaparken Çalışma İzni Var Mı?

Evet. Avustralya’da master yaparken çalışma izni veriliyor. Öğrenci vizesine sahip olan herkes haftalık bazı çalışma sınırlarına uygun olduğu sürece ek gelir elde etme hakkına sahip. Bu sınır uluslararası öğrenciler için haftalık 20 saat olarak biliniyor.

Bir eğitim dönemi içerisinde haftada 20 saatten fazla çalışılması mümkün değildir. Bununla birlikte 20 saatin altında çalışılabilir. 20 saatlik haftalık çalışma limiti tatil dönemlerinde geçersiz oluyor. Başka bir ifade ile öğrenciler okul olmadığı tatil dönemlerinde istedikleri kadar çalışarak para kazanabilirler. Çalışmak için ayrıca bir izin almaları gerekmez.

Avustralya’da Yüksek Lisans Neden Tercih Edilir?

  • Avustralya vize konusunda en az kriter arayan ülkelerden biridir. Oturum almak oldukça kolaydır.
  • Eğitim sonrasında 4 yıla kadar çalışma izni alınabilmektedir.
  • Eğitim alacak kişi eşi ile birlikte gelecekse eşine tam zamanlı, eğitim alacak kişiye ise haftalık 20 saat çalışma izni verilir.
  • Eğitim sonrasında kendi alanında iş bulması en kolay olan ülkelerden biridir.
  • Öğrenci eğitimini tamamladıktan sonra kendi alanında bulduğu bir firmada çalışmaya başlarsa o firmanın referansı ile vatandaşlık alabilir.
  • Okurken çalışma olanaklarının en fazla olduğu ülkelerden biridir.
thumbnail
Önerilen Yazı
Amerika’da Yüksek Lisans Yaparken veya Sonrasında Çalışmak Mümkün Mü?

Avustralya’da Yüksek Lisanstan Sonra Çalışma İzni Veriliyor Mu?

Evet. Avusturalya’da yüksek lisanstan sonra para kazanmak için Sub 485 vizesine sahip olmak gerekir. Bu vize ile lisans ya da yüksek lisans eğitimini bitiren öğrencilerin Avusturalya’da 4 yıla kadar kalmasına ve para kazanmak üzere çalışmasına izin verilir. 

Avustralya çalışmak ve yurt dışı eğitimi almak için başvurabileceğiniz en açık yerlerden biridir. Avusturalya’da yüksek lisans eğitimi sırasında çalışabilir ve para kazanabilirsiniz. Bunun yanı sıra yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra da gerekli izinleri alarak Avusturalya’da bir süre daha kalmanız mümkün hale geliyor.

Avustralya’da Vatandaşlık Almak İçin Yüksek Lisans Sonrasında Başvuru Yapabilirsiniz.

Avustralya’da yüksek lisans eğitimini bitirdikten sonra vatandaşlık almak isteyenler için başvuru olanakları bulunmaktadır. Avusturalya tarafından yapılan bu tarz uygulamalar nitelikli ve eğitimli kimselerin vatandaş olarak Avusturalya’da kalmalarını istemelerinden kaynaklıdır.

Vatandaşlık için yüksek lisanstan sonra başvuru yapabilirsiniz. Başka bir yol da nişanlı ya da evliyseniz geçerlidir. Eşiniz ile birlikte Avusturalya vizesi almak için başvuru yapmanız halinde başvurunuz kabul edilirse yüksek lisans eğitimi alırken siz part time olarak haftalık 20 saat çalışabilir, eşinizse full time çalışarak Avusturalya’da bulunabilirsiniz. 

Daha fazla bilgi için: Yurt Dışı Eğitim Danışmanlık

Avustralya’da Öğrenci İçin Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Avustralya’da öğrenci vizesine sahip olan tüm öğrenciler belirli kurallar kapsamında çalışma iznine sahiptir. Ayrıca çalışma izni alınması gerekmez. Öğrenciler okul dönemi boyunca haftada 20 saate kadar, tatil zamanlarında ise sınırsız çalışma süresinde çalışabilirler.

Tatil dönemlerinde öğrencilerin çalışmalarına yönelik herhangi bir saat kısıtlaması bulunmaması nedeni ile oldukça avantajlıdır. Eğitim alırken çalışmak ve ihtiyaçlarını karşılamak isteyen öğrenciler için öğrenci vizesine sahip olmaları yeterlidir.

Çalışma süresi noktasında eğitim dönemlerinde haftada 20 saatten fazla çalıştığı tespit edilen öğrencilerin öğrenci vizelerinin iptal edilme riski bulunmaktadır. Bu nedenle cezai bir işleme maruz kalmamak için mutlaka kurallara uygun olacak şekilde çalışma imkanından faydalanmanız gerekir.

Covid düzenlemesi ile Avustralya’da öğrencilerin haftalık çalışma limitleri kaldırıldı!

2022 yılı Ocak ayından itibaren yürürlüğe giren yeni karar ile birlikte öğrencilerin 20 saatlik çalışma limiti kaldırıldı. Limitin kaldırılma nedeni ise Covid’e bağlı ekonomik gerilemenin önüne geçmektir. Öğrencilerin mevcut kaldırılan limitlerin yeniden koyulana kadar haftalık istedikleri kadar çalışmaları şimdilik mümkün görünüyor.

İlginizi Çekebilir: Amerika’da Yüksek Lisans Yaparken Çalışmak


    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir