Amerika’da Yüksek Lisans Yaparken veya Sonrasında Çalışmak Mümkün Mü?

Amerika’da Yüksek Lisans Yaparken veya Sonrasında Çalışmak Mümkün Mü?
0

Evet, Amerika’da yüksek lisans ya da doktora yaparken part-time olacak şekilde çalışmak mümkündür. Öğrenciler gün içerisinde sınırlı saatler boyunca çalışabilir ve para kazanabilirler. Bu konuda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Amerika’da yüksek lisans yaparken para kazanmak mümkündür. Amerika’da eğitim almak isteyen ancak orada yaşarken aynı zamanda para kazanmak isteyen öğrenciler için birçok farklı Part-Time iş seçeneği bulunmaktadır. Bu seçeneklerden faydalanan öğrenciler eğitimleri devam ederken çalışabilirler de.

İçindekiler

Amerika’da Öğrenci İçin Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Amerika’da öğrenci için çalışma izni alınabilmesi mutlaka F1 vizesi alınmış olmasına bağlıdır. Haftada 20 saate kadar eğitim alınan kurum dışında part time çalışmak için F1 vizesine sahip olmak gerekir. Amerika’da öğrencilerin çalışma izni alabilmesi için yollar;

  • En az 1 yıl süre ile Amerika’da eğitim almış olmalıdır.
  • F1 türünde vizeye sahip olmalıdır.
  • OPT kapsamında çalışma izni alacaksa en az 9 aylık bir eğitim programına kayıtlı olmalıdır. (OPT kapsamında eğitim alınan bölümle ilgili 1 senelik çalışma izni alınabilmektedir.)
  • CPT kapsamında çalışma izni alacaksa en az 9 aydır Amerika’da yaşıyor olması gerekir. (CPT kapsamında eğitim alınan bölümle ilgili çalışma izni haftalık herhangi bir sınırlama olmadan alınabilmektedir.)

Amerika’da yüksek lisans öğrencisinin çalışması için izin alınması şarttır. Yüksek lisans yapan öğrencilerin eğitim aldıkları kurum içerisinde haftalık 20 saate kadar çalışma izinleri bulunuyor. Ancak bunun dışında kampüs kapsamında yer almayan bir kurumda çalışmak isteyen öğrencinin mutlaka çalışma iznine sahip olması gerekiyor.

Amerika’da Master Yaparken Çalışma İzni Var Mı?

Amerika’da master yaparken çalışma izni vardır ancak şartı da vardır. Amerika’da master yaparken çalışma izni alabilmek için öğrencinin en az 1 dönemi başarı ile tamamlamış olması gerekir. Bu dönem sonunda ise haftalık part-time çalışma hakkı elde eder. Amerika’da haftalık part-time çalışma hakkı 20 saat olarak veriliyor.

Master yapan bir öğrenci eğitiminin ilk dönemini başarı ile tamamladıktan sonra haftalık 20 saati geçmeyecek şekilde part-time bir işte çalışabilir ve para kazanabilir. Çalışma izninin devam etmesi için master eğitiminin devam etmesi gerekir.

Üniversite İçinde ve Üniversite Dışında Part-Time Çalışma Şartları Değişiyor.

Master yaparken öğrencinin çalışma iznine sahip olması hakkında sık karıştırılan bir mesele de dönem sonu başarısıdır. Üniversite içerisinde part time çalışabilmek için herhangi bir başarı gerekliliği bulunmaz. Ancak üniversite dışında part-time bir işte çalışmak isteyen öğrenci mutlaka bir dönemi başarı ile bitirmiş olmalıdır.

Amerika’da Yüksek Lisanstan Sonra Çalışma İzni Veriliyor Mu?

Evet Amerika’da yüksek lisanstan sonra çalışma izni veriliyor ancak Amerika’da yüksek lisans sonrasında çalışma izni öğrencinin eğitim aldığı üniversite içerisi ile sınırlandırılmaktadır. Verilen yasal çalışma hakkının o üniversitenin kampüsü ile sınırlandırılmış olması yabancı öğrencilerin çalışma şanslarını düşüren bir faktör olarak değerlendirilmekte. 

Yüksek lisanstan sonra öğrenciye verilen çalışma izni süresi de okuduğu bölüme göre çeşitlenebilir. Yüksek lisans eğitimi sonrasında 1 yıl süre ile full time çalışma hakkı öğrencilere verilmekle birlikte bu hak üniversite içi ile de sınırlandırılmaz. 

Amerika’da Çalışabilmek İçin Sosyal Güvenlik Numarası Sahibi Olmanız Gerekiyor.

Sosyal güvenlik numarası Amerikan vatandaşlarına verilen bir numaradır. Bu numara ile firmalarda ve çeşitli şirketlerde çalışmaya başlamanız mümkün. Sosyal güvenlik numarası olmadan sigortalı bir şekilde çalışamayacağınızdan aslında Amerika tarafından çalışmanız da engellenmiş oluyor.

Sosyal Güvenlik Numarası İçin ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri Bürosuna Başvurabilirsiniz.

Sosyal güvenlik numarası almak için başvurabileceğiniz bir yöntem de eğitim aldığınız kampüs içerisinde bir iş bulamadığınızı ispatlamaktır. Mali olarak sıkıntınız varsa ve kampüs içerisinde iş bulamıyorsanız USCIS’ı başvuru yapmalısınız.

380 USD başvuru ücretini ödedikten sonra kampüs içinde iş bulamadığınızı ispatlamalı ve ardından kampüs dışında çalışmak üzere bir sosyal güvenlik numarası almak için talepte bulunmalısınız. Olumlu sonuçlanması halinde kampüs dışında F-1 vizesi ile edindiğiniz sosyal güvenlik numarasından faydalanarak çalışabilirsiniz.


    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir