Almanya’da Yüksek Lisans Yaparken veya Sonrasında Çalışmak Mümkün Mü?

Almanya’da Yüksek Lisans Yaparken veya Sonrasında Çalışmak Mümkün Mü?
0

Almanya’da yüksek lisans yaparken veya sonrasında çalışmak mümkündür. Ancak bunun için uygun bir vizeye sahip olmalısınız. F1 türü vize ile eğitim alırken aynı zamanda part time çalışmanız mümkün. Çalışma temposu yüksek lisans eğitim ve lisans eğitimi alan öğrenciler için değişmemektedir.

Yüksek lisans süresi boyunca kampüs içerisinde çalışmak için ise eğitim dönemi başlamadan 30 gün önce okul yetkililerinize başvuruda bulunmanız gerekir. Başvuru sonucuna göre kampüs içerisinde çalışabilirsiniz.

Almanya’da yüksek lisans öğrencisinin çalışması için SSN numarasına sahip olması şart. SSN numarası ise Almanya’da aslında herhangi bir kimsenin çalışması için sahip olması gereken sosyal güvenlik numarasıdır.

İçindekiler

Almanya ’da Master Yaparken Çalışma İzni Var Mı?

Almanya’da master yaparken çalışma izni F1 türü vize ile mümkündür. Çalışmaya yönelik kampüs içi ve kampüs dışında çalışma izinleri için okul yetkilileri ile görüşmek gerekiyor. Master yaparken çalışmak isteyen öğrenciler kampüs içerisinde çalışacaklarsa dönem başlamadan önce mutlaka başvuru yapmaları gerekir.

Almanya’da yüksek lisans yaparken para kazanmak için çalışma iznine ulaşabilmek sahip olduğunuz vize türü ile belirleniyor. Her vize türü ile Almanya ’da çalışmak mümkün değil. Örneğin dil eğitimi almak üzere Almanya’da bulunan öğrencilerin part time çalışması imkanı tanınmıyor.

Yüksek lisanstan sonra doktora eğitimi almak isteyenler Almanya’da kalmaya devam edebilirler. Doktora eğitimine başladıktan sonra çalışma izni almaya ilişkin kurallar yüksek lisans için olan kurallar ile aynıdır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Amerika’da Yüksek Lisans Yaparken veya Sonrasında Çalışmak Mümkün Mü?

Almanya’da Yüksek Lisanstan Sonra Çalışma İzni Veriliyor Mu?

Almanya ’da yüksek lisanstan sonra para kazanmak için çalışma izni almanız gerekir. Yüksek lisans sonrasında eğitim aldığınız alanla ilgili çalışmak için izin almak daha kolaydır. Yüksek lisans eğitimini tamamladığınız alanda bir firmanın sizin hakkında çalışma izni almanız için istek yapması ile birlikte yüksek lisanstan sonra Almanya ’da kalarak çalışma hakkı da kazanabilirsiniz.

Almanya’da yüksek lisanstan sonra çalışma izni verilmesine ilişkin kampüs dışında çalışabilmeniz ancak bir firmanın sizin hakkınızda çalışma isteği yapması ile mümkündür. Onun dışında yüksek lisanstan sonra kampüs dışında çalışmak için pek fazla imkan bulunmuyor.

Almanya’da Öğrenci İçin Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Almanya’da öğrenci için çalışma iznine sahip olmak F1 türü vize ile mümkün olmaktadır. Bu vize ile haftada 20 saate kadar çalışmaya izin verilir. Okul olmadığı ara dönemlerde ise 40 güne kadar yarı zamanlı çalışma izni veriliyor.

F1 türü vize ile kampüs içinde çalışmanız mümkün. Vizeyi aldıktan sonra kampüs dışında çalışmak için ise 1 yıl beklemeniz gerekiyor. Almanya ’da öğrencilerin çalışma izni alabilmesi için ilgili okulun yetkililerine başvuru yapmanız gerekiyor.

Okul yetkililerinizin durumu onaylaması halinde sizin için bir sosyal güvenlik numarası alınması üzerine onay mektubu almanızı sağlayacaktır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Avustralya’da Yüksek Lisans Yaparken veya Sonrasında Çalışmak Mümkün Mü?

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir