Polonya’da Yüksek Lisans Yaparken veya Sonrasında Çalışmak Mümkün Mü?

Polonya’da Yüksek Lisans Yaparken veya Sonrasında Çalışmak Mümkün Mü?
0

Evet. Polonya’da yüksek lisans öğrencisinin çalışması için part time çalışma izni verilmektedir. Çalışmaya yönelik özellikle izin almak gerekmez. Hazırlık sınıfını bitiren öğrenciler master eğitimi boyunca part time çalışmak üzere ülkenin farklı kurumlarına başvurabilirler.

Polonya Avrupa’nın merkezinde yer alan ve şartlar bakımından da oldukça iyi olan bir ülkedir. Okurken çalışmak için sunulan olanaklardan tutun da eğitim şartlarının kalitesine kadar her yönden tercih edilen bir seçenektir.

Polonya’da yüksek lisans eğitimi almak için önce hazırlık eğitimi almanız şart koşuluyor. Hazırlık kursu ilk kez kaydolacak öğrenciler için 1.500 Euro’dan başlamaktadır. Hazırlık sınıfının tamamlanmasının ardından da master eğitimi başlar. Master eğitimi sonrasında da 2 yıl tam zamanlı çalışma izni verilmektedir. 

İçindekiler

Polonya’da Master Yaparken Çalışma İzni Var Mı?

Evet. Polonya’da master yaparken öğrencilere part time çalışma izni verilmektedir. Part time çalışma izni yüksek lisans eğitimi sonrasında tam zamanlı olarak 2 yıl olacak şekilde güncellenir.

Öğrencinin Polonya’da master yapmak üzere başvurusu kabul edildikten sonra hazırlık eğitimi alması gerekir. Hazırlık süresi boyunca part time çalışma izni verilmez. Hazırlık sonrasında master eğitimi başladığında part time çalışma iznine artık sahip olur. Sonrasında da master bitimi ile birlikte 2 yıl ülkede çalışma hakkı elde eder.

thumbnail
Önerilen Yazı
En İyi Polonya Üniversiteleri | 16 Üniversite

Polonya’da Yüksek Lisanstan Sonra Çalışma İzni Veriliyor Mu?

Evet. Polonya’da yüksek lisanstan sonra çalışma izni veriliyor. Çalışma izninin verilmesine ilişkin öğrenci öncelikle hazırlık okumalıdır. Hazırlık sınıfını tamamlayan öğrencinin eğitim almaya başladıktan sonra part time çalışabilmesi için izin alması yeterlidir.

Öğrencilerin master eğitimi sonrasında ülkede kalarak Polonya’da yüksek lisanstan sonra para kazanmak üzere 2 yıl zamanları bulunur. 2 yıl boyunca tam zamanlı olarak çalışarak para kazanabilirler.

İlginizi Çekebilir: Polonya Öğrenci Vizesi

Polonya’da Öğrenci İçin Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Polonya’da öğrencinin hazırlık eğitimini tamamladıktan sonra part time çalışma izni vardır. Polonya’da yüksek lisans yaparken para kazanmak isteyen öğrencilerin özellikle tekrar izin almaları gerekmez. Öğrencilerin izinlerine ilişkin master eğitimi sonrasında da ülkede çalışmak için 2 yıl gibi süreleri bulunur.

Polonya diğer Avrupa ülkelerine oranla eğitim almak için en düşük maliyetli ülkelerden biridir. Hem maliyetlerin düşük olması hem de yüksek lisans yaparken para kazanmak açısından olanakları nedeni ile sıkça tercih edilir.

Polonya’da yüksek lisans yaparken para kazanmak isteyen öğrencilerin hazırlık eğitimini tamamladıktan sonra part time çalışmaya başlamaları için herhangi bir izin almaları gerekmez.

Keşfedin: Polonya’da Üniversite Nasıl Okunur?


    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir