Polonya’da Üniversite Okumak İçin Şartlar ve Sınavlar

Polonya’da Üniversite Okumak İçin Şartlar ve Sınavlar
0

Polonya’da üniversite okumak için Türkiye’de bir lise diplomanızın olması gerekir. Bununla birlikte dönemlik eğitim ödemelerini de gerçekleştirmeniz şarttır. Bu noktada iyi bir haber de eğitim masrafının Türkiye’deki vakıf üniversitelerinin eğitim masrafları ile neredeyse aynı düzeyde olmasıdır.

Avrupa ülkelerinden birinde okurken eğitim için çok fazla harcama yapmak istemiyorsanız Polonya en iyi seçeneklerden biridir. Üstelik Polonya’da eğitim seçenekleri hem İngilizce hem de Lehçe olarak çeşitleniyor. Ana dil olan Lehçe ile eğitim seçenekleri çok daha fazla.

Polonya’da üniversite okumak için gereklilikler üniversite özelinde değişebilmektedir. Yetenek isteyen bazı bölümler için üniversiteler kendi içinde sınavla yurt dışından öğrenci de alabilmektedir. Bununla birlikte TIP eğitimi almak isteyen öğrenciler için de özel sınavlar mevcuttur. Bazı üniversiteler dil şartının yanı sıra iyi bir lise diplomasını da gerekli görebilmektedir.

İçindekiler

Polonya’da Okuma Şartları

  • MEB onaylı bir lise diplomasına sahip olmak.
  • Polonya’daki üniversitenin eğitim ödemelerini yapmak.
  • Polonya’daki üniversiteden kabul onayı almak.
  • Polonya’da bir konaklama adresi bulmak.
  • Üniversitenin talebine bağlı olarak dil sınavından yeterli puan almak.
  • Üniversitenin talebine bağlı olarak yetenek sınavından yeterli puan almak.

Polonya’da Üniversite’de Okumak İçin Girmeniz Gereken Sınavlar

Polonya’da üniversite okumak için girmeniz gereken sınavlar dil sınavlarıdır. Dil sınavları Polonya’da eğitim alabileceğinizi ispatlayan yeterliliği ortaya koyar.

Polonya’da okumak istiyor ancak dil sınavlarından yeterli puanı alamıyorsanız 1 yıllık hazırlık eğitimi almayı kabul ederek sınavsız bir şekilde de eğitim almaya başlayabilirsiniz. Ancak hazırlık eğitimi sonrasındaki sınavı geçmeniz şarttır.

Polonya’da üniversite eğitimi almak istiyorsanız şartları en kolay olan Avrupa ülkesini seçtiğinizden emin olabilirsiniz. Sınav gereksinimi olmadan, eğitim ücretlerini düzenli bir şekilde yatırarak, diğer Avrupa ülkelerine oranla eğitim maliyetleri daha uygun olan bir yurt dışı eğitimini tamamen İngilizce olarak ya da Lehçe dil seçeneği ile alabilirsiniz.

Polonya’da Hazırlık Okumadan Direkt Eğitim Almak İçin IELTS Sınavı Şarttır.

IELTS sınavı Polonya’da herhangi bir hazırlık eğitimi almadan doğrudan eğitime başlamak isteyen öğrenciler için şarttır. İngilizce bir bölüm okuyacaksanız üniversitenin şart koştuğu dil puanını da sağlamalısınız.

Üniversiteler dil puanı isterken IELTS sınavında en az 6 skorunu kabul etmektedir. Daha aşağıda olan dil puanını yeterli bulmayarak hazırlık okunmasını gerekli kılmaktadır. Bu noktada ister hazırlıkla eğitim süresini uzatabilir isterseniz de dil yeterliliğini sağlayarak doğrudan eğitime başlayabilirsiniz.

IELTS Sınavında Başarılı Olamazsanız Hazırlık Okumayı Kabul Etmek Zorundasınız.

Hazırlık eğitimi 1 yıldır. 2 dönemden oluşan hazırlık eğitimi boyunca part-time olarak çalışabilirsiniz de. İngilizce eğitim almak yerine Lehçe eğitim almayı tercih ederseniz hazırlık eğitimi almanız şart. Lehçe eğitimlerin ücretleri İngilizce eğitim ücretlerine göre neredeyse yarı yarıya daha uygundur.

Polonya Dünyanın en iyi üniversitelerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle de Polonya’da okumak Türkiye’deki öğrencilerin de hayalleri arasında. Ancak Polonya’da üniversite okumak için taşımanız gereken bazı nitelikler, geçmeniz gereken bazı sınavlar ve ödemeniz gereken eğitim harçları bulunmaktadır.

Polonya’da üniversite okumak, yurtdışı eğitimi almanın tercih edilen yollarından biridir. Bu nedenle hem CV’nizde iyi bir yer etmesi hem de yurt dışında çalışma olanakları kazanmak için Polonya’da üniversite okumayı tercih edebilirsiniz. 

Keşfedin: Almanya’da Üniversite Okumak İçin Girilmesi Gereken Sınavlar

Polonya’da Üniversite Eğitimi Hangi Dilde Veriliyor?

Polonya resmi dili Lehçe’dir. Bununla birlikte birçok üniversite bölümü eğitimi İngilizce de verilmektedir. Okuyacağınız bölüme göre dil gereksinimine bağlı olarak Lehçe ya da İngilizce dil yeterliliği ülkede üniversite eğitimi almak için gerekli görülmektedir.

Lehçe eğitim almayı düşünüyorsanız mutlaka Lehçe hazırlık eğitimi almanız gerekir. Üniversiteye giriş için gerekli olan şartları geçseniz bile ülkede Lehçe üniversite eğitimi almak için Lehçe hazırlık sınıfını okumanız gerekir.

Lehçe bölüm okumayı düşünüyorsanız iyi bir haber verebiliriz. Polonya’da Lehçe olan bölümler İngilizce olan bölümlere göre eğitim ücreti yönünden çok daha ekonomik.

Polonya’ya Gitmek İçin Dil Sınavı Şart Mı?

Evet. Polonya’da eğitim almak için dil sınavında başarılı bir puan almanız şart. IELTS sınavından en az 6 skorunu alma şartı birçok üniversite tarafından sunuluyor. Dil sınavından başarılı olmamanız halinde üniversite kaydınız da kabul edilmez. Bu nedenle IELTS sınavına ağırlık vermenizde fayda var.

IELTS sınavı gibi dil yeterliliğini ölçmeye yönelik bazı üniversitelerin kendi sınavları da olmaktadır. Bu sınavlar üniversite bazında şekillendiğinden kesin bir bilgi vermek mümkün değildir. Gitmek istediğiniz üniversitenin şartlarına özel olarak bakabilir ve sınav gereksinimini takip edebilirsiniz.

Polonya’da Üniversite Eğitimi Kaç Yıl Sürer?

Polonya’da üniversite eğitimi programlarına göre 3 yıl ile 6 yıl arasında değişmektedir. Tıp öğrencileri için eğitim süresi 6 yıl iken Psikoloji ve diş hekimliği gibi bölümler 5 yıl eğitim süresi ile öğrenci mezun etmektedir.

Polonya Üniversite Ücretsiz Mi?

Hayır. Polonya üniversiteleri ücretsiz değildir. Polonya üniversitelerinde ücretsiz okumak için AB vatandaşı olmak şarttır. Bunun nedeni ise Polonya’daki üniversitelerin Avrupa Birliğinden maddi destek alıyor olmasıdır.

AB vatandaşı olmayan herkes için yıllık okuma ücretleri ortalama 3.500 Euro civarında olmaktadır. Polonya’da okumak için eğitim ücretini verme şartı bulunmaktadır.

Eğitim ücreti programa ve üniversiteye göre değişkenlik gösterebilmektedir. Örneğin Tıp ya da Diş Hekimliği gibi bölümlerde okumak istiyorsanız bu bölümlerin yıllık eğitim ücretleri 5.000 Euro’dan başlamaktadır.

Polonya’da Okurken Çalışabilir Miyim?

Polonya’da üniversite okurken çalışmak mümkün. Üniversite okurken çalışmak için özellikle izin almanız gerekmez. Polonya’da öğrenciler üniversite eğitimi alırken haftada 20 saate kadar çalışabilirler.

Öğrencilerin eğitim alırken çalışmalarına yönelik herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Bununla birlikte kısıtlama olmaması nedeniyle hem lisans hem de yüksek lisans öğrencileri eğitim alırken kampüs içinde ya da kampüs dışında istedikleri part time işte çalışabilirler. Haftalık 20 saat sınırını geçmemek çalışmanın en büyük şartı.

Polonya’da birçok sözel bölüm için üniversite eğitim süresi 3 yıldır. Mühendislik bölümleri de 4 yıllık eğitim süresi sonunda öğrenci mezun etmektedir. Polonya’da okumaya karar vermeden önce ilgilendiğiniz bölümün kaç yıllık eğitim süresi olduğuna, hazırlık okuma gerekliliği olup olmadığına göre plan yapabilirsiniz.

Türk lise Diploması Polonya’da Geçerli Mi?

Evet. Türk lise diploması Polonya’da da geçerlidir. Hatta Polonya’da üniversite eğitimi alabilmeniz için gerekli olan şartlardan biri de lise diplomasına sahip olmaktır. Bu nedenle lise eğitimini tamamlamadan Polonya’da eğitim alamazsınız.

Türkiye’de lise bitirip Polonya’da üniversite okumak birçok öğrencinin hayalleri arasında. Polonya ana dili İngilizce olmayan ancak birçok yükseköğrenim kurumunda İngilizce lisans eğitimi verilen ülkelerden biridir. Üstelik Polonya bu ülkeler arasında en iyi İngilizce konuşulan ülkelerden de biri olması nedeniyle öğrenciler tarafından tercih edilmektedir.

İlgili İçerik: Polonya Öğrenci Vizesi


    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir