CPE Sınavı Nedir? Bölümleri? CPE Soru Örnekleri

CPE Sınavı Nedir? Bölümleri? CPE Soru Örnekleri
0

CPE sınavı İngilizce dil yeterliliğini ölçmeye yarayan sınavlardan biridir. Dünya genelinde geçerliliği olması ve birçok ülkede yetkinliği kabul edilmesi nedeni ile tercih edilen bir sınavdır. CPE sınavı 4 ana bölümden oluşur. Sınav pandemi döneminde bilgisayar tabanlı olarak da yapılmaya başlanmıştır. Ancak CPE sınavı genel olarak yüz yüze yapılmaktadır. Sınavın tüm bölümleri aynı gün içinde yapılır.

İçindekiler

CPE Sınavı Ne İşe Yarar?

CPE sınavı İngilizce dil becerisi yönünden birçok kurumun aradığı yeterliliği sunmaktadır. Bu sınavdan geçen kimseler için iş ve eğitim noktasında kapılar çok daha kolay açılabilmektedir. CPE sınavına girmenin başlıca avantajları;

 • Dünya genelinde geçerliliğe sahiptir.
 • Değerlendirme noktasında yüksek kaliteye sahip bir sınavdır.
 • Sınavı geçen kursiyerlerin yurt dışında dil yeterliliği konusunda kabul görme oranı çok yüksektir.
 • İstihdam olanaklarından daha fazla faydalanmayı mümkün kılar.
 • İngiltere’ye göç amaçlı vize ve çalışma izni için işlevseldir.

CPE Sınavında Ne Sorulur? Bölümleri

cpe bolumleri

CPE sınavında sorulan sorular İngilizce dil yeterliliğini ölçmeye yönelik hazırlanmaktadır. CPE sınavında 4 temel bölüm bulunmaktadır. Dinleme, okuma, yazma ve konuşma bölümlerinden ikisi test usulü gerçekleştirilirken ikisi kompozisyon ve konuşma usulü gerçekleştirilir.

CPE Sınavı 1. Bölüm: Okuduğunu anlama

CPE sınavının ilk bölümü okuduğunu anlamakla ilişkilidir. Bu bölümde toplam 53 soru bulunur. Sorular 7 bölüme ayrılarak hazırlanır. Okuma sınavında kursiyerin kelime dağarcığının ne kadar geniş olduğu, dil bilgisi öğreniminin durumu test edilir.

CPE sınavı okuma bölümünde yaklaşık 3.000 kelime metin bulunmaktadır. Kullanılan metinler özgün İngilizce içeriklerden derlenmektedir.

CPE Sınavı 2. Bölüm: Yazma

CPE sınavı ikinci bölümü yazma becerisini ölçmeye yöneliktir. Yazma sınavı 2 bölümden oluşur. İlk bölümde öğrenci verilen iki metni okuyarak değerlendirme içeren bir yazı yazar. Bu değerlendirmede hem metinlerin özetleri hem de kursiyerin kendi fikirlerini yazması beklenir.

Yazma bölümünün ikinci kısmında öğrenciye 5 seçenek sunulur. Ayrıca öğrencinin daha önce literatürde bulunan kitaplar arasında okumakla yükümlü olduğu bir kitabın değerlendirmesini yapması da gerekir.

CPE Sınavı 3. Bölüm: Dinleme

CPE sınavı üçüncü bölümde kursiyerin dinlediğini anlama kabiliyeti test edilir. Ana dili İngilizce olan kişiler tarafından yapılan konuşmalar dinletilir ve bu konuşmalarla ilgili sorular kursiyer tarafından yanıtlanır.

Dinleme bölümünde 4 ana bölüm bulunmaktadır. Toplamda ise 30 soru bulunmaktadır. 30 soruyu dinleme sınavının ilk kısmında dinletilen konuşmaya göre yanıtlamak gerekir.

CPE Sınavı 4. Bölüm: Konuşma

CPE sınavı dördüncü bölümü konuşma yeteneğini ölçmeye yöneliktir. Kursiyerin İngilizce konuşma becerisi çiftler halinde ölçülür.

Kursiyerler ikişerli olarak sınav merkezinde konuşma sınavına dahil olur. Konuşma sınavının ilk bölümünde kursiyer kendi kendine konuşur. İkinci kısmında ise diğer öğrenci ile konuşur. Öğretmenler de sınavı takip eder.

Amerika’da Okumak İçin Keşfedin: Sat Sınavı

CPE Soru Örnekleri ve Kaynakları

Cpe soru ornekleri

CPE soru örnekleri için birçok site paylaşılmıştır. Bu sitelerde yer alan testler ile kendinizi deneyebilirsiniz. Sınavın bütün bölümlerine ait testler, linklerde yer almaktadır.

CPE sınavı hakkında soru örnekleri ve materyaller içeren bir site: Engxam

CPE örnek sorular ve testler içeren bir site: ExamEnglish

CAMBRIDGE’ye ait Cpe sınav örnekleri: Cambridge CPE kaynağı

CPE Sınavında Kaç Soru Var?

CPE sınavında toplam 83 soru bulunmaktadır. Okuma bölümünde toplam 7 bölüm ve 53 soru bulunmaktadır. Yazma sınavında ortalama 250 kelimelik bir kompozisyon yazılması beklenmektedir. Dinleme sınavında 4 bölüm ve 30 soru bulunmaktadır. Konuşma sınavında ise yaklaşık 16 dakika kadar konuşulması beklenmektedir. CPE sınavında bir öğrenciden beklenenler;

 • Okuma bölümü: 83 soru yanıtlanmalıdır.
 • Yazma bölümü: 250 kelimelik bir kompozisyon yazılmalıdır.
 • Dinleme bölümü: 30 soru yanıtlanmalıdır.
 • Konuşma bölümü: yaklaşık 16 dakika ilgili konu hakkında konuşulmalıdır.

CPE Sınavına Nasıl Başvuru Yapılır?

CPE Sınavına başvurabilmek için ilgili yetkili sınav merkezlerine gidilmesi gerekir. Kayıtlar doğrudan alınır. Dünya genelinde 130 ülkede yapılan CPE sınavı için birçok sınav merkezi bulunmaktadır. Sınav merkezlerinin her biri Cambridge English Language Assessment tarafından denetlenmektedir.

Sınav merkezlerinde sınava yönelik hazırlık kursları da bulunmaktadır. Hazırlık kursuna katılmak istemeyen adaylar doğrudan sınav merkezi üzerinden sınav tarihlerini öğrenebilir ve sınav için kayıt da yaptırabilir. 

CPE Sınavına Kimler Girmelidir?

CPE sınavına İngilizce dil yeterliliği yüksek olan kimseler girmelidir. Çünkü CPE sınavı en kapsamlı İngilizce yeterlilik sınavlarından biridir. Sınavda 4 ana bölümde tüm alanlarda İngilizce yeterlilik seviyesi ölçüldüğünden başarılı olunması için en az 60 puan almak gerekir.

CPE sınavına girmeyi düşünüyor ancak sınavı geçip geçemeyeceğinizden emin değilseniz CPE hazırlık kurslarına giderek kendinizi sınava hazırlayabilirsiniz.

CPE Sınavı Zor Mudur?

Evet. CPE sınavı İngilizce dil yeterliliğini ölçmeye yönelik en kapsamlı sınavlardan biridir. Sınava girmeden önce yeterliliğinizi test etmek için kurs merkezlerinde bulunan Cambridge seviye belirleme sınavlarına girebilirsiniz.

Seviye belirleme sınavlarında kendi seviyenizi ölçtükten sonra sınava kaydınızı yapabilir ve sınava giriş yapabilirsiniz. Öğrenci sınava girmeden önce mutlaka kapsamlı bir şekilde hazırlanmalıdır.

CPE Sınavına Ne Zaman Girilir?

CPE sınavı her yıl, yılda birkaç kez yapılmaktadır. Sınava kayıt tarihlerini takip ederek yılda 4-5 kez yapılan CPE sınavlarına kayıt olabilirsiniz.

Sınava girmek için kayıt tarihlerini takip etmelisiniz. Kayıt tarihleri yıl bazında değişkenlik gösterebilmektedir. Kayıt olduktan sonra sınav tarihinde sınav merkezine giderek sınava girebilirsiniz. 

CPE Sınavında Hangi Dersler Var?

CPE sınavında sadece İngilizce üzerinden test yapılmaktadır. Sınav 4 ana bölümden oluşmaktadır. Okuma, yazma, dinleme ve konuşma bölümlerinin her biri aynı gün yapılır. Sınavlarda 2 öğrenci ve 2 öğretmen bulunur.

CPE sınavı yapılırken okuma ve dinleme bölümünde test soruları yanıtlanır. Yazma bölümünde yaklaşık 250 kelimelik bir kompozisyon yazılmalıdır. Konuşma bölümünde ise yaklaşık 16 dakika süren bir konuşma talep edilmektedir.

İlgili İçerik: IELTS Sınavı

CPE Sınavı Hangi Şehirlerde Var?

CPE sınavı için başvurabileceğiniz yetkili merkezler İstanbul, Ankara, İzmir ve Mersin gibi şehirlerde bulunmaktadır. Sınavlar yüz yüze yapıldığından online olarak kayıt olup sınava dahil olmak mümkün değildir. Dünya genelinde 2.700’den fazla yetkili sınav merkezi bulunmaktadır.

CPE Sınavı Senede Kaç Kez Yapılır?

CPE sınavı yılda 4 ile 5 kez arasında yapılmaktadır. Sınav tarihleri her yıl açıklanmaktadır. Genellikle mart, mayıs, temmuz, kasım ve aralık aylarında sınav yapılsa da net sınav tarihleri ve başvuru süreçleri için bulunduğunuz dönemi takip etmeniz önerilmektedir.

CPE Sınavı Türkiye’de Geçerli Mi?

Evet. CPE sınavı Türkiye’de de geçerliliği olan uluslararası bir sınavdır. CPE sertifikasına sahip olan bir kimse belgesini Dünya’nın birçok ülkesinde kullanabilir. CPE bilinen en kapsamlı ve geçerli İngilizce dil yeterlilik sınavıdır.

CPE Sınavı Geçme Notu Kaç?

CPE sınavı minimum geçme notu 60 dır. Geçme notunun altında alınan notlar sertifika alınması için yeterli değildir. Öte yandan 60 ya da 90 alınması arasında da büyük bir fark bulunmamaktadır.

Yurt dışındaki bazı okullar CPE sınavı sonucunda alınan puanın kaç olduğunu umursadığından olabildiğince yüksek puan almak isteyebilirsiniz.

CPE Sınavı Açılımı Nedir?

CPE Sınavı açılımı; Cambridge English Proficiency olarak bilinir. Diğer bir adı da C2 Proficiency’dir. Sınavı düzenleyen kurum ise Cambridge Assessment English’dir. Bilinen en yüksek seviyeli İngilizce yeterlilik sınavıdır.

İlginizi Çekebilir: YKS Puanı ile Yurt Dışında Okumak


  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir