Açıktan, Uzaktan Okuyan veya 2 Yıllık Bölümler Erasmus Yapabilir Mi?

Açıktan, Uzaktan Okuyan veya 2 Yıllık Bölümler Erasmus Yapabilir Mi?
0

2 yıllık bölümler erasmus yapabilir. Bölüm fark etmeksizin meslek yüksek okullarında okuyan öğrenciler de erasmus yapma hakkında sahiptir. Önlisans bölümü öğrencisinin erasmus yapabilmesi için üniversitenin erasmus olanağı olmalıdır. Bir üniversite erasmus için başvuruları açtıysa önlisans veya lisans fark etmeksizin başvurabilirsiniz. Bunun için tek şart üniversitenin erasmus olanağını sunuyor olmasıdır.

İçindekiler

2 Yıllık Hangi Bölümler Erasmus Yapabilir?

2 yıllık bütün bölümler erasmus yapabilir ancak bunun için tek şart, üniversitenin erasmus başvurularını açmış olmasıdır. Eğer, üniversiteniz erasmus ile öğrenci yurt dışına göndermiyorsa önlisans veya lisans fark etmeksizin o üniversiteden kimse erasmus ile yurt dışına gidemez. Önlisans öğrencisinin yurt dışına gidebilmesi için üniversitenin başvuruları açması gereklidir.

Aöf Okuyan Erasmus Yapabilir Mi?

Açık öğretim fakültesinde okuyan bir öğrenci erasmus yapamamaktadır. Bir kişinin bu olanaktan yararlanabilmesi için ilk olarak örgün öğretime geçmesi gerekmektedir. Şuna dikkat etmeniz gerekir ki; örgün öğretimin yanı sıra üniversitenin de bu olanağı sunması gereklidir. Bazı üniversitelerde yurt dışına gitmeniz mümkün değil.

Uzaktan Eğitim Alan Biri Erasmus Yapabilir Mi?

Hayır, uzaktan eğitim alan bir kişi erasmus ile yurt dışına gidemez. Yurt dışına eğitime gitmeniz için örgün öğretime kayıtlı olmanız gerekmektedir. Buna ek olarak üniversitenizin de bu imkanı sizlere sunması gerekmektedir.

Ön lisans Bölümlerde Erasmus Var Mı?

Ön lisans bölümlerde de erasmus seçeneği vardır. Üniversitenizin duyularında yurt dışı eğitim için başvurular açıldıysa bölümünüz fark etmeksizin başvuru yapabilirsiniz. Bunun için en önemli şart üniversitenizin olanağıdır.

Önemli Uyarı: Ön lisans okuyup erasmus ile yurt dışına gitmek istiyorsanız üniversite seçimini çok iyi yapmalısınız. Eğer, yurt dışına öğrenci göndermeyen bir üniversiteye giderseniz ne yazık ki erasmus ile yurt dışına gitmeniz mümkün değildir. Örneğin, Yıldız Teknik Üniversitesi son 8 senedir erasmus ile yurt dışına en fazla öğrenci gönderen üniversitedir. Bölüm tercihi yapmadan önce üniversitenin olanaklarını araştırın. Eğer, şu an okuduğunuz üniversitenin böyle bir olanağı yoksa yatay geçiş ile bu imkanı veren başka bir üniversiteye geçiş yapın.

Kimler Erasmus Yapamaz?

Erasmus yapamayacak olan kişileri kısaca maddelendirirsek;

  • Örgün öğretim eğitimi almayan kişiler.
  • Açık öğretimde okuyan kişiler
  • Uzaktan eğitim alan kişiler.

Amerika’yı Keşdedin: Amerika’daki En İyi Üniversiteler


    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir