Yurt Dışında Tıp Okumak | Ücretler, Şartlar ve Detaylar

Yurt Dışında Tıp Okumak | Ücretler, Şartlar ve Detaylar
0

Yurt dışında tıp okumak eğitim kalitesi, prestij, imkanların fazla olması, bazı ülkelerin çok avantajlı olması, uluslararası geçerliliği olan bir diplomanın istenmesi, başka kültürlerle tanışmak ve dil yeteneğini geliştirmek gibi farklı amaçlarla tercih edilmektedir. Tıp eğitimi almanın birçok farklı yolu vardır. Üniversite sınavı gereksinimi olmadan yurtdışında tıp okumak da bu seçeneklerden biridir.

Yurtdışında tıp eğitimi öncesinde okulların taleplerine göre şartların yerine getirilmesi gerekir. Tüm okulların ortak talepleri ise lise mezunu olmak ve yurt dışında eğitim alabilecek ekonomik birikime sahip olmaktır. Yurtdışında tıp eğitimi almanın şartları ve eğitim süreçleri hakkında merak edilenler soruların yanıtlarını burada inceleyebilirsiniz.

İçindekiler

Yurtdışında Tıp Okuma Şartları Nelerdir?

Yurtdışında tıp okuma şartları tamamen okula göre farklılaşmaktadır. Bazı okullar YKS şartı ararken bazı okullar için sadece lise diploması yeterli olabilmektedir. Yurtdışında tıp okumak için başlıca yapmanız gereken okulunuzu seçmek olmalıdır.

Yurtdışı eğitiminde ülke ve okul bazında şartlar değişkenlik gösterir. Okulun kendi talep ettiği şartları yerine getiremeyen öğrenciler okuldan da kabul alamazlar. Bazı okullar kabul için YKS başarı şartı aramaktadır. Bazı okullarda da lise diploması yeterli görülmektedir.

Yurtdışında tıp okuma şartları okul bazında değişse de temel olarak öğrencinin tıp eğitiminden başarılı olabilmesi için gerekli olan şartlar belirlenmektedir.

Dil yeterliliği bulunmayan öğrenciler hazırlık sınıfından başlamalıdır. Tıp eğitimini yurt dışında almak için yeterli maddi kaynağınızın olduğunu da banak hesap dökümü ile ispatlamanız gerekebilir. Yurtdışında tıp okumak için temel şartlar;

 • Eğitim alınan okulda konuşulan dili neredeyse ana dil seviyesinde bilmek.
 • En az lise mezunu olmak.
 • Bazı okullar için sınav şartını karşılamak. (Sınavda başarılı olamayan öğrenciler için hazırlık eğitimi almak.)
 • Eğitim alınan süre boyunca faydalanılacak maddi kaynağın banka kaydı olarak ispatı.
 • Geçerliliği bulunan vize ve pasaport.

Yurtdışında Tıp Okumak İçin Başvuru Ne Zaman Yapılır?

Yurtdışında tıp okumak için başvurular her yılın mart ayında başlamaktadır. Yurtdışında tıp eğitimi almak isteyen oldukça büyük bir kitle olması ve kontenjanların sınırlı olması nedeniyle başvurunuzu olabildiğince erken yapmanız gerekir.

Mart ile Temmuz arasında süren başvuru sürecinde başvuruların başlamasının hemen ardından Mart ayında başvurunuzu yapmanız ve gerekli başvuru evraklarını başvuru ile birlikte teslim etmeniz gerekir. Temmuz ayının ortalarında başvuru süreci sonlanır.

tip egitimi yurt disi


Yurtdışında tıp okumak için başvuracağınız okulun sizi kabul etmeme ihtimali de mevcuttur. Bu nedenle okulun başvuru sürecini değerlendirmesi sonrasında başvurunun reddedilmesi ile başka bir okula başvuru yapmak için zamana ihtiyaç duyabilirsiniz. Başvuru sürecini sağlıklı bir şekilde sürdürmek için erken başvuru yapmak önemlidir.

Yurtdışında tıp eğitimi almak üzere başvuru yapmak istiyor ancak başvuruyu nasıl yapacağınızı, başvuru sürecinde gerekli olan evrakların teslimine ilişkin detayları bilmiyorsanız danışmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

Yurt Dışında Tıp Eğitimi Ücretleri

ÜLKEÜNİVERSİTE ADIEĞİTİM ÜCRETİ 
AzerbaycanAzerbaycan Tıp Üniversitesi4.050 USD
ÇekyaCharles Üniversitesi17.000 EURO
ÇekyaMasaryk Üniversitesi14.200 EURO
BulgaristanSt. Kliment Üniversitesi7.800 EURO
RusyaSt. Petersburg Üniversitesi5.050 EURO
RusyaRudn Üniversitesi8.600 EURO
RusyaKazan Federal Üniversitesi4.550 EURO 
İtalyaGeona Üniversitesi3.200 EURO
İtalyaFerrara Üniversitesi3.100 EURO
PolonyaVarşova Tıp Üniversitesi16.100 EURO
MacaristanPeç Üniversitesi16.500 EURO
MacaristanDebrecen Üniversitesi17.550 EURO
UkraynaTaras Shevchenco Üniversitesi4.550 EURO

Yurtdışında Tıp Okumak Avantajlı Mı?

Yurtdışında tıp okumak birçok yönden avantajlıdır. Öncelikle uluslararası standartları olan okulları tercih etmeniz halinde tıp eğitiminiz ile birçok ülkede çalışabilir ve işinizi yapabilirsiniz.

Başta farklı kültürleri de tanımanız sizin için olumlu bir kişisel gelişim olacaktır. Yurtdışında tıp okumanın başlıca avantajları;

 • Dünya genelinde kabul gören uluslararası okullarda eğitim almak,
 • Farklı kültürler ile tanışma imkanı,
 • Elde edilen mavi diploma ile dünyanın birçok yerinde çalışabilmek,
 • Birden fazla dil öğrenerek farklı ülkelerde bulunabilmek,
 • Prestijli bir okuldan mezun olmanın avantajları ile daha kolay işe alım süreçlerinden faydalanmak.

Avrupa’da Tıp Okumak Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Avrupa’da tıp okumak için en çok tercih edilen ülkeler Almanya, İngiltere ve İtalya’dır. Bunun yanı sıra diğer Avrupa ülkelerinde de tıp okumak için yurtdışından gelen birçok öğrenci bulunmaktadır.

Avrupa genelinde tıp eğitimi noktasında eğitim ücretleri en ekonomik olan ülke İtalya’dır. Burada 12 farklı üniversite tıp eğitimi ile yurtdışından öğrenci kabul etmektedir. Ancak üniversitelere kabul edilmeniz için IMAT sınavından geçmeniz gerekir.

IMAT sınavı gerçek anlamda hazırlık yapmanız gereken bir sınavdır. Üniversitelerin çoğunda dil yeterlilik şartı aranmamaktadır.

Almanya’da tıp okumak için 6 yıllık bir süreçten geçmeniz gerekir. Ayrıca stajlar ve uygulamalı dersler de tıp eğitimi kapsamında yer alır.

Avusturya’da da tıp eğitimi tıpkı Almanya’daki gibi 6 yıl kadar sürmektedir. Ayrıca öğrenciler burada tıp eğitimi almak için MedAT-H sınavından geçmelidir. Tıp giriş sınavından başarısız olan öğrenciler mutlaka hazırlık eğitimi almalıdır. Ayrıca Almanca dil yeterliliği şartı da bulunmaktadır. 

İspanya’da tıp eğitimi 6 dönemdir. İlk 5 yıl eğitim İngilizce verilirken son yıl İspanyolca verilmektedir. Tıp eğitimi almak için tıpa giriş niteliği taşıyan Selectividad sınavından başarılı olmak gerekmektedir. Ayrıca İspanya’da bir okuldan tıp eğitimi için kabul görmeniz Türkiye’de sınava girmiş olmanız ve bir üniversite kazanmış olmanız şartı da bulunmaktadır.

İngiltere’de tıp eğitimi toplam 5 yıl sürmektedir. Eğitim sürecinin ilk 2 yılı teorikken son 3 yılı pratik ağırlıklıdır. Öğrenciler mezun olduktan sonra 2 yıl sürecek olan bir hazırlık programına başlarlar. Burada ulusal sağlık standartlarında doktorlar yetiştirmek için hazırlık programı önemlidir.

İngiltere’de tıp eğitimi almak için IELTS sınavından iyi bir puan alarak dil yeterliliğinizi kanıtlamanız da gerekir. Tıp eğitimi almadan önce UKCAT ve BMAT sınavlarından da başarılı olma şartı bulunmaktadır.

Amerika’da Tıp Okumak Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Amerika’da tıp okumak için başvurabileceğiniz iki çeşit okul vardır. Devlet okulları ve özel okullar bu seçenekleri oluşturmaktadır. Tıp eğitimi alırken daha ekonomik bir coğrafya arıyorsanız Amerika, Avrupa’ya göre daha çok tercih edilmektedir.

Amerika’da tıp eğitimi aldığınızda elde edeceğiniz diploma ile dünyanın birçok yerinde mesleğinizi yapabilirsiniz. Amerika’da tıp okumadan önce bir lisans bölümünden mezun olmanızı isteyen okullar da vardır. 4 yıllık herhangi bir lisans bölümünden yüksek bir ortalama ile mezun olmak tıp bölümüne kabul edilmek için gerekli görülmektedir. Amerika’da tıp okumadan önce bilmeniz gerekenler;

 • Amerika’da tıp eğitimi ortalama olarak 4 yıl kadardır. Bazı uzmanlık alanlarında eğitim süresi 7 yıla kadar uzayabilmektedir.
 • Tıp eğitimi başvuruları okul bazında değişkenlik gösterse de genel olarak her yıl eylül ayı ile haziran ayı arasında alınmaktadır. Öğrencilerin başvurularını bir yıl önceden yapmalı girmeleri gereken sınavlar nedeni ile tavsiye edilmektedir.
 • Amerika’da tıp eğitimi her ders yılı iki dönemden oluşmaktadır.
 • Amerika’da tıp eğitimi ilk iki yıl teorik ağırlıklı iken son iki yıl staj ve laboratuvar çalışmaları ağırlıklıdır.
 • Amerika birçok diğer ülkeye göre eğitim yönünden daha ekonomiktir.
 • İngilizce dil yeterliliğini dilin ana dil olarak konuşulduğu bir yerde kazanma imkanı mevcuttur.

İlgili İçerik: Amerika Üniversiteleri

yurt disinda tip egitimiYurtdışında Tıp Okuyanlar İçin Denklik

Yurtdışında tıp okuyanlar için denklik Türkiye’de mümkündür. Öğrencinin yurtdışında eğitim aldığı okul sıralamada ilk binde yer alıyorsa denklik direkt alınabilmektedir.

Yurtdışında tıp eğitimi almış ancak eğitim aldığı okul sıralamada ilk binde yer almayan öğrenciler için YÖK’e denklik başvurusu yapılması şarttır. Denklik başvurusunun yapılması ardından YÖK tarafından belge incelenerek başvuru neticelendirilir. 

Yurtdışında Tıp Okumak Mantıklı Mı?

Yurtdışında tıp okumak mezuniyet belgesinin birçok ülkede geçerli olması ve farklı kültürlerle tanışma gibi olanaklar nedeniyle mantıklıdır. Çok tercih edilen yurtdışında alınan eğitimler ile uluslararası geçerliliği olan bir tıp eğitimi alabilirsiniz.

Yurtdışında tıp okumanın mantıklı olup olmadığına ilişkin yapılan sorguların temelinde tıp bölümünün oldukça zor ve sıkı çalışma gerektiren bir bölüm olmasıdır. Dil yeterliliği ve okulun gerekli gördüğü şartların taşınması halinde yurtdışında tıp okuyarak eğitim alırken yeni kültürlerle de tanışabilirsiniz.

Yurtdışında tıp okuduktan sonra staj yapabilir, tıp eğitiminiz sonucunda aldığınız unvanınız ile yurtdışında da çalışabilirsiniz. Çalışma olanakları bulunması, mezuniyetin birçok farklı ülkede olması nedeniyle yurt dışında tıp eğitimi almak oldukça rağbet görmektedir.

En Kolay Tıp Hangi Ülkede?

Tıp eğitimi lisans eğitimleri arasında en çok olan bölümlerden biridir. Bununla birlikte tıp kapsamında alınan eğitimlerin aynı zamanda uygulamalı da olması nedeniyle öğrencilerin eğitim sürecinde daha fazla zorlandığı bilinmektedir.

Tıp eğitimi almak için sizi en az zorlayacak ülkeyi arıyorsanız dil bağlamında en hakim olduğunuz dildeki okulları tercih etmelisiniz. Tıp eğitimi alabileceğiniz okulları tercih ederken okulda talep edilen eğitim diline önem vermelisiniz.

Bir dili ana diliniz seviyesinde konuşmanız için sadece günlük yaşamda kullanılan dili bilmeniz yeterli olmayacaktır. Tıp bağlamında yer alan terimlerle dolu bir eğitim alacağınızı ve eğitim alırken dil gereksinimin önemini göz önünde bulundurmalısınız.

Almanya ve Fransa’da tıp eğitimi almak için ülkenin ana dilini neredeyse ana diliniz kadar iyi bilmeniz gerekir. Ayrıca Amerika ve İngiltere gibi İngilizce konuşulan ülkelerde tıp eğitimi almak için de uluslararası geçerliliği olan dil sınavlarından geçer puan almalısınız.

En Ucuz Tıp Eğitimi Hangi Ülkede?

Yurtdışında tıp eğitimi almak istiyor ve yaşam giderlerini minimalize etme ihtiyacı duyuyorsanız tercih edebileceğiniz ülkeler arasında Macaristan ve Polonya bulunmaktadır. Yaşam giderlerinin düşük olması, günlük hayatta ekonomik olarak daha özgür olmak gibi faktörler öğrencinin eğitim hayatını baştan sona etkiler.

En uygun fiyatlı tıp eğitimi ülke bazında olduğu kadar okul bazında da belirlenir. Polonya ve Macaristan ise hem yaşam maliyetlerinin görece düşük olması hem de tercih edebileceğiniz okulların dünya sıralamasında iyi yerlerde olması nedeniyle tavsiye edilmektedir.

İlgili İçerik: Amerika’da Tıp Uzmanlığı USML

yurt disinda tip okumakYurtdışında Tıp Okumak İçin YKS Gerekli Mi?

Yurtdışında tıp okumak için YKS gerekebilir. Bazı okullar YKS şartı ararken bazı okullar da matematik, fizik, kimya ve biyoloji alanlarında kendileri bir sınav oluşturur. Okulun kendi hazırladığı sınavdan başarılı sonuç alamayan öğrencinin hazırlık eğitimi alması gerekir.

Yurtdışındaki okulların tıp eğitimi için talep ettikleri sınav başarısının yerine getirilememesi halinde hazırlık eğitimi ile eğitim süresi uzatılır. Eğitim sonunda hazırlık sınavından başarılı sonuç alan öğrenci tıp eğitimi almaya başlayabilir.

Sınavsız Tıp Hangi Ülkelerde Var?

Sınavsız tıp eğitimi Polonya, Rusya, Kazakistan, Macaristan, Çekya, Bulgaristan, Ukrayna, Azerbaycan, İtalya gibi ülkelerde bulunmaktadır. Amerika, İtalya ya da Almanya gibi bazı diğer ülkelerde de tıp eğitimi alabilmeniz için sınav şartı aranmaktadır.

Sınav şartı bulunan ülkelerde de sınavı geçememeniz halinde hazırlık eğitimi alarak eğitim sonunda tekrar sınava girebilir ve sınavdan başarılı olarak tıp eğitimi almaya başlayabilirsiniz. Dil yeterliliği olmaması da ayrıca dil hazırlığını gerekli kılar.

Keşfedin: Yurt Dışında Hukuk Okumak

Yurtdışında Tıp Fakültesi Kaç Yıl?

Yurtdışında tıp fakültesi eğitimi tercih ettiğiniz ülkeye göre farklılaşmaktadır. Genellikle tıpkı Türkiye’de olduğu gibi tıp eğitimi de 6 yıldır. Ancak eğitim öncesinde dil yeterliliği bulunmaması halinde 1 yıl hazırlık eğitimi de alınması gerekmektedir.

Tıp eğitimi sonrasında staj benzeri uygulamalı eğitimler de alınabilmektedir. Tercih ettiğiniz ülkeye göre tıp eğitimi ortalama olarak 6 yıldır. Tıp eğitiminin yanında eğitim öncesinde dil eğitimi almak isterseniz eğitim süresi 7 yıla uzayacaktır. Eğitim sonunda staj yapma imkanınız da olabilir.


  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir