Bosna Hersek’de Üniversite Okumak İçin Gerekenler ve Koşullar

Bosna Hersek’de Üniversite Okumak İçin Gerekenler ve Koşullar
0

Bosna’da üniversite okumak Türkiye’deki öğrencilerin sıkça başvurduğu lisans eğitim yollarından biridir. Bosna Hersek, üniversiteleri ile Avrupa’da tercih edilen ülkelerden biridir. Yüksek refah seviyesi ve Türk öğrencilerinin yoğunlukla tercih ettiği bir ülke olması ile caziptir.

Bosna’da üniversite okumak için gerekenler arasında en büyük şart lise mezunu olmak ve pasaport sahibi olmaktır. Lise mezunu olan öğrenci adayları için yaş sınırı da bulunmamaktadır. Bosna’da üniversite okuma sürecinde başvurunun yapılmasından konaklama sürecinin planlanmasına, ulaşımın sağlanmasına ve oturma izni alınmasına kadar detaylı bir işlem ağı söz konusudur.

Avrupa’nın gözde lisans eğitim noktalarından olan Bosna’da eğitim almak için taşımanız gereken nitelikler, başvuru şartları ve diğer tüm detaylar için danışmanlarımıza başvurabilir ve başvuru sürecini uzmanlarımız ile tamamlayabilirsiniz.

İçindekiler

Bosna Hersek’te Nasıl Okunur?

Bosna Hersek’te okumak için 5 farklı yönteminiz bulunuyor. Bu yöntemler ile rahatlıkla Bosna Hersek’te okuyabilirsiniz.

 1. ÖSYM puanıyla bir üniversiteye yerleştiyseniz
 2. ÖSYM puanınız var ancak  bir üniversiteye yerleşmediyseniz
 3. Sınava girmediniz ve sınavsız Bosna’da okuyabilirsiniz.
 4. Ön lisans okuyabilirsiniz.
 5. ÖSYM’e muadil bir sınavla tercihte bulunabilirsiniz.

Profesyonel eğitim danışmanlarımızın rehberliğinde size en uygun Bosna Hersek üniversitesini seçelim!


bosna da universite okumakBosna Üniversiteleri Kabul Koşulları

Bosna üniversiteleri kabul koşulları temel olarak öğrencinin lise mezunu olmasına dayanmaktadır. Bosna’da üniversite okumak için vize almanız da gerekmediğinden sadece geçerli bir pasaportunuzun olması yeterlidir.

Bosna üniversitelerine kabul edilmek için öğrencin başvuru aşamasında aşağıda talep edilen evrakları tam ve eksiksiz bir şekilde sağlaması gerekir. Bosna üniversitelerine başvuruda istenen evraklar; 

 • Kimlik belgesi ve noter onaylı fotokopisi
 • İkametgahın aslı
 • Nüfus kayıt örneği (E-devlet üzerinden alınabilir)
 • Lise transkripti
 • Lise diploması
 • Sağlık raporu (Son 6 ay)
 • Sağlık sigortası evrakı
 • 6 adet biometrik fotoğraf
 • Sabıka kaydı
 • Pasaport

Yukarıda yer alan tüm evrakların noterden tasdiklenmiş olması gerekir. Noter tasdiki olmadan evrakların tesliminin bir anlamı da olmayacağından süreçte danışmanlarımızdan doğrudan yardım alabilirsiniz.

Tüm başvuru sürecinde başvurunun ilk adımından konaklama, ulaşım gibi önemli noktalara kadar tüm aşamalarda doğrudan danışmanlarımız eşliğinde işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. 

Bosna Üniversite Kaç Yıl?

Bosna üniversite eğitimi lisans öğrencileri için 4 yıldır. Türkiye’de olduğu gibi Bosna’da da lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin 4 yıllık eğitimlerini tamamlaması gerekir. Dil yeterliliği olmaması halinde 1 yıllık hazırlık eğitimi ile birlikte lisans eğitimi toplam 5 yıla uzayabilmektedir.

Bosna’da yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler için ise yüksek lisans eğitim süresi 2 yıldır. Tercih edilen lisans ve yüksek lisans bölümüne göre eğitim alınacak sürede farklılıklar meydana gelebilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Uluslararası Saraybosna Üniversitesi (IUS) Kabul Şartları ve Ücretleri

Bosna Lisans Eğitimi Almak İçin Sınav Zorunluluğu Var Mı?

Bosna’da lisans eğitimi almak için sınav zorunluluğu bulunmamaktadır. Bosna Hersek’te okumak isteyen öğrencilerin mutlaka lise mezunu olması şarttır. Lise mezunu olmak dünyanın hangi ülkesine giderseniz gidin mutlaka lisans eğitimi almak için sahip olmanız gereken bir niteliktir.

Bosna’da lisans eğitimi almak için Türkiye’de herhangi bir sınavda başarılı olmanız gerekmez. Bunun yanı sıra herhangi bir üniversiteye giriş sınavına girmiş olmanız da gerekmez. Sınava giriş gibi bir şart aranmaz. Ancak Bosna üniversitelerinin yukarıda listelenen kabul koşullarını mutlaka yerine getirmeniz gerekir.

Bosna Üniversite Okumanın Avantajları Nelerdir?

 • Vize alma gerekliliği olmadan Avrupa’da eğitim alma imkanı.
 • Kültürel olarak Türkiye’ye olan benzerliği ile alışma sürecinin dha kolay olması.
 • Kaliteli lisans eğitimi.
 • Herhangi bir sınava girme gereksinimi olmaması.
 • Refah seviyesi yüksek bir ülkede eğitim alma imkanı.
 • Avrupa standartlarında geçerli bir diploma alabilme imkanı.
 • Lisans eğitimi sonrasında alınan diploma ile Avrupa’da çalışabilme.
 • Eğitim süreci boyunca bütçe dostu yaşam giderleri ile eğitim alabilme.
 • Birçok Avrupa ülkesine oranla daha uygun eğitim harç ücretleri.

Keşfedin: Uluslararası Saraybosna Üniversitesi

Bosna Hersek’te Okunur Mu?

Elbette, Bosna Hersek’in denkliği bulunmaktadır. Avrupa standartlarında eğitim alırsınız ve bunu Türkiye’ye yakın özel üniversite fiyatları ile elde edersiniz. Kaliteli eğitimlerden faydalanmak istiyorsanız Vegaedu ile iletişime geçiniz.


  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir