Macaristan Eğitim Sistemi Nasıl? Tüm Süreçler

Macaristan Eğitim Sistemi Nasıl? Tüm Süreçler
0

Macaristan eğitim sistemi kısaca bir öğrenci için Avrupa’nın kısaca en iyi eğitim sistemlerinden birisidir. Eğitim sistemi çok fazla pratiğe dökülerek uygulanmaktadır. Öğrencilik hayatı 3-7 yaş aralığında okul öncesi eğitim ile başlamakta ve 18 yaşına kadar sürmektedir. Macaristan’da yabancı öğrenciler için koşullar oldukça kolaydır ve okul sistemi genellikle öğrenciye mesleki yeterlilik sağlamaya çalışmaktadır.  

İçindekiler

Macaristan’da Lise Eğitimi

Macaristan’da ortaokul eğitimi bittikten sonra öğrencilerin liseye geçiş sınavı olan Érettségi sınavı bulunmaktadır. Bu sınav ile birlikte öğrenci üç tür farklı liseden birisine gidebilmektedir. Bu lise türleri şunlardır:

 • Gimnázium: Öğrenciler bu lisede yabancı dil ağırlıklı eğitim almaktadır. Öğrencilerin en az iki yabancı dil kazanması amaçlanmaktadır. Yüksek öğretime geçiş için temel lisedir.
 • Szakgimnázium: Öğrenciler için meslek okuludur. Aynı zamanda lise sonrası yüksek öğretime geçiş sağlamaktadır.
 • Szakközépiskola: Macaristan’da öğrencilerin orta düzeyde mesleki yeterlilik kazanmasını sağlayan meslek okuludur.

Macaristan’da Üniversite Eğitimi

Macaristan’da üniversite okumak isteyen insanların dikkat etmesi gereken konu, Avrupa Birliği ülkesi koşullarıdır. Macaristan’da eğitim alabilmek için en azından öğrenci vizesine sahip olmanız gerekmektedir. Macaristan’da alınan bütün üniversite eğitimleri YÖK onaylıdır ve denklik sınavı gerektirmemektedir.

Macaristan’da yalnızca lise diploması ile üniversiteye sınavsız geçiş yapmak mümkündür. Pek çok özel üniversite, yalnızca dil yeterliliği ile ve ücret karşılığında öğrenci kabul etmektedir. Bunun için yalnızca lise diploması ile üniversiteye başvurmanız gerekmektedir.

Keşfedin: Macaristan’da Üniversite Okumak

Lisans Eğitimi (Alapképzés)

Macaristan’da lisans bölümleri 3 yıl sürmektedir. İngilizcesi olmayan öğrenciler için de 1 yıllık hazırlık programı bulunmaktadır. Macaristan’daki üniversitelerde çok sayıda uluslararası öğrencisi bulunmaktadır. Üniversiteler genellikle Macarca ve İngilizce dillerinde eğitim vermektedir. Peç Üniversitesi, Dunaujvaros Üniversitesi, Budapeşte Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ve Corvinus Üniversitesi en çok tercih edilen üniversitelerdendir.

Yüksek Lisans (Mesterképzés)

Macaristan’da yüksek lisans eğitimleri iki yıl sürmektedir. Yüksek lisansın Macarcadaki karşılığı Mesterképzés yani Master of Science olarak kullanılmaktadır. Macaristan’da yüksek lisans eğitimi alabilmek için öncelikle üniversitelerin belirlediği giriş koşullarını sağladıktan sonra kabul mektubu almanız gerekmektedir.

Doktora (Doktori képzés)

Macaristan’da doktora eğitimlerle yani “Doktori képzés” toplamda 36 ay sürmektedir. Macaristan’daki üniversitelerden çok sayıda Nobel ödüllü bilim insanı mezun olmuştur. Doktora eğitimi boyunca öğrencilerin oturum izinleri ile beraber çalışma fırsatı da olmaktadır ve haftalık 20 saattir. Doktora için en sık tercih edilen üniversiteler Peç Üniversitesi ve Budapeşte Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesidir.

Macaristan’da üniversite okumak için danışmanlık hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz. Bilgi Talep Et


thumbnail
Önerilen Yazı
Macaristan’da Üniversite Okumak İçin Gerekenler

Macaristan’da Üniversite Okumak İçin Hangi Sınavlar?

Macaristan’da üniversite okumak için gerekli sınavlar YKS ve TYT sınavlarıdır. Bu sınavlar ile birlikte Tıp ve Diş Hekimliği gibi bölümler de dahil, pek çok lisans bölümüne giriş yapılabilmektedir. Üniversite okumak için TOEFL ya da IELTS gibi sertifikalara gerek yoktur. İngilizce bilmiyorsanız, üniversitede bölüme başlamadan önce bir yıl hazırlık okumanız gerekecektir.

Macaristan’da YKS ve TYT sınavları olmadan girilebilecek lisans bölümleri de bulunmaktadır. Böyle durumlarda yalnızca lise diploması ve pasaport yeterlidir. Yeterlilik sınavı gibi koşul gerektirmeyen üniversiteler için lisans eğitim ücretleri yıllık ortalama 3500 ila 7000 Euro civarındadır.

Macaristan’da Lise Okumak İçin Hangi Sınavlar?

Macaristan’da lise okumak için herhangi bir sınav gerekmemektedir. Öğrencinin okumak istediği lise için yalnızca yıllık ücret ödenmeli ve gerekli pasaport koşulları sağlanmalıdır. Macaristan’daki meslek okulları (Szakgimnázium ve Szakközépiskola) ücretleri yıllık ortalama 500 Euro, temel liseler (Gimnázium) ise yıllık 700 Euro civarındadır.

Macaristan Eğitim Sistemi Kaçıncı Sırada

Macaristan okul sistemi sıralaması Times Higher Education (THE) kurumuna göre dünyada 44. sırada yer almaktadır. Macaristan’da eğitim diğer Avrupa Birliği ülkelerine göre çok daha hesaplıdır. Üniversitelerde ilk 1000’de toplamda sekiz üniversitesi ile birlikte kaliteli eğitim vermektedir. Macaristan aynı zamanda ekonomik olarak lisans ve üzeri bölümlerdeki öğrenciler için son derece uygun bir ülkedir. Refah seviyesinin yüksek olması ile birlikte alım gücü de yüksektir ve öğrenciler için çalışma izinleri sunulmaktadır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Makedonya’da Üniversite Okumak İçin Gerekenler

Macaristan Eğitim Sistemi Kaç Yıl

Macaristan eğitim sisteminde okul öncesi dönem 3 ila 7 yaş arasındadır. 4 yıllık ilkokul, 4 yıllık ortaokul ve 4 yıllık lise eğitimi bulunmaktadır. Üniversitelerde lisans programları 3 yıl sürmektedir. Hazırlık ile birlikte bu süre 1 yıl daha uzamaktadır. Tıp eğitimi 6 yıl, Diş Hekimliği ve Eczacılık bölümleri ise 5 yıl sürmektedir. Pek çok üniversitede ise mühendislik bölümleri 7 dönem yani 3.5 yıl sürmektedir. Lisans üzeri eğitimler 2 yıllık, doktoralar ise 3 yıllıktır.

Macaristan’da Hayat Pahalı Mı?

Macaristan’da bir öğrenci için yaşam maliyetleri şu şekildedir:

 • Üniversite yıllık harcı yaklaşık 4000-8000 Euro
 • Market masrafları, yaklaşık 400-500 Euro.
 • Kira maliyetleri 1+1 apart daireler için aylık ortalama 500 Euro.
 • Öğrenci yurt ücretleri, çift kişilik oda için aylık ortalama 250 Euro.
 • Üniversite öğrencileri için aylık otobüs abonman kartları 9 Euro (bu abonman kartı ile metro, tramvay ve otobüs kullanılabilmektedir.)
 • Ekstra eğlence masrafları, 300-400 euro

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir