TESOL Nedir? TESOL Sertifikası Avantajları

TESOL Nedir? TESOL Sertifikası Avantajları
0

TESOL, (Teaching English to Speakers of Other Languages) dünyanın her yerinde kabul görülen ve dünyanın her bir noktasında İngilizce eğitmenliği yapabilme imkanı sağlayan bir sertifikadır. Özellikle, Avrupa ve ABD’de İngilizce eğitmenliği yapmak isteyenlerin İngilizce yeterliliğini kanıtlamasına yarayan bu belge, Türkiye’de de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçerli kabul edilmektedir. TESOL sertifikası ile öğretmenler, özel okullarda, dil okullarında, kreş gibi pek çok eğitim kurumunda tescilli bir şekilde İngilizce eğitmeni olma imkanı bulmaktadır.

İçindekiler

TESOL Sertifikasını Kimler Alabilir?

TESOL sertifikasına sahip olabilmek için bireylerin İngilizce öğretmenliği, İngiliz dili ve edebiyatı, mütercim tercümanlık veya Amerikan kültür ve edebiyatı gibi lisans bölümlerinden mezun olmasına gerek yoktur. TESOL sertifikası alabilmek için bu özelliklere sahip olunması yeterlidir:

 • İleri derece İngilizce bilinmesi
 • En az iki yıllık bir lisans bölümü mezunu olunması
 • Herhangi bir ülke vatandaşı olunması
 • 18 yaşından olunması

TESOL ile Neler Yapılır?

TESOL sertifikası ile kişilerin sahip olabileceği mesleki alanlar ya da fırsatlar şunlardır:

 • Özel okullarda İngilizce öğretmenliği
 • “Native” (yerli) öğretmenlik
 • Bireysel İngilizce koçluğu
 • Yurt dışında öğretmenlik
 • Yeminli tercüman
 • Mütercim (spontane) tercüman

TESOL Ücretli Mi?

Evet, TESOL eğitimi için belirlenen gerekli eğitim ücretinin ödenmesi gerekmektedir. TESOL sınavlarında farklı mesleki alanlar için pek çok kurum farklı ücretler sunmaktadır. 180 saatlik bir eğitim için kişi 8 bin ila 10 bin Türk lirası arasında ücret ödemelidir. Milli Eğitim Bakanlığı ataması onaylı 180 saatlik program ortalama 10 bin Türk lirası, 700 saatlik programlar için ortalama 18 bin Türk Lirası ücret ödenmelidir. Bu rakamlar kuruma göre değişkenlik gösterebilmekte ve eğitim programının türü ve saati değişkenlik gösterebilmektedir.  
TESOL İçin Hangi Seviye?

TESOL sertifikasına sahip olabilmek için kişi en az B2 İngilizce seviyesine sahip olması gerekmektedir. TESOL sınavı için eğitim veren kurumlar, ileri İngilizcelerini mesleki hayatta kullanabilecekleri bir üst seviye İngilizce öğretme fırsatı sunmaktadır. B2 İngilizce seviyesi kişinin dil bilgisi ve kullanımının tespitini sağlamakta iken, C1 ve C2 seviyeleri ise kişinin kelime dağarcığı bilgisine göre belirlenmektedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
En İyi İngiltere Üniversiteleri ve İngiltere Eğitimi

TESOL MEB Onaylı Mı?

TESOL İngilizce sertifikası Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından onaylı bir belgedir ancak bunun için kişinin MEB onaylı TESOL eğitimi alması gerekmektedir. Her kurumun TESOL eğitimi MEB onayına sahip değildir. Kişi buna dikkat ederek, kurumun verdiği sertifikanın MEB tarafından onaylanıp onaylanmayacağını kontrol etmelidir ancak standart bir TESOL belgesi, uluslararası prestije sahiptir ve Türkiye de dahil olmak üzere çok sayıda ülkedeki kurumlarda geçerli ve yeterli sayılmaktadır.
Lise Mezunu TESOL Alabilir Mi?

TESOL eğitimine sahip olabilmek için en az iki senelik lisans mezunu olunması gerektiğinden lise mezunları TESOL belgesi alamaz. Adayların İngilizce seviyesi hangi seviyede olursa olsun, yalnızca lise mezunu ise TESOL eğitim programlarına katılamamaktadır. İki ve dört yıllık lisans mezunu kişilerin de bölümlerinin İngiliz dili ve edebiyatı, İngilizce öğretmenliği ya da mütercim tercümanlık eğitimi olmasına gerek yoktur, herhangi bir bölümden mezun olmaları yeterlidir.

TESOL Türkiye’de Geçerli Mi?

TESOL sertifikası Milli Eğitim Bakanlığı da dahil olmak üzere bütün devlet ve özel kurumlarda geçerli bir belge olduğundan Türkiye’de geçerlidir. TESOL uluslararası olarak geçerli bir belge olduğundan dolayı, kişi Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkelerinde de kurumlara İngilizce seviyesi bu belge ile ispatlanabilmektedir. TESOL sayesinde kişi yurt dışında öğretmenlik yapabilme fırsatına sahip olmaktadır ve Türkiye’deki çok sayıda özel okul ve kolejler bu sertifikaya sahip kişileri kabul etmektedir.

Keşfedin: En İyi Dil Okulları

TESOL mu CELTA mı?

TESOL ya da CELTA sertifikaları arasında kalite ve prestij bakımından herhangi bir fark bulunmadığından dolayı İngilizce öğretmenliği diploması için iki sertifika da tercih edilebilmektedir. Özellikle anadili İngilizce olan Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Avustralya gibi ülkelerden alınan sertifikalar, anadili İngilizce olmayan Türkiye gibi ülkelerden alınan sertifikalardan daha çok kabul görmektedir. Bu nedenle TESOL ya da CELTA diplomalarından hangisine sahip olunursa olsun, kişiyi ön plana çıkaran, diplomanın hangi ülkeden aldığıdır.


  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir