Transkript Nedir? E-Devlet’ten Transkript Belgesi Alma

Transkript Nedir? E-Devlet’ten Transkript Belgesi Alma
0

Transkript belgesi, öğrencinin derslerini aldığını ispatlayan bir belgedir.. Bu belge, öğrencinin hangi dersleri aldığını, aldığı derslerdeki notlarını, not ortalamasını ve diploma programındaki ilerlemesini gösterir. Üniversiteler genellikle transkriptleri öğrencilere veya işverenlere, mezuniyet için gereken koşulların yerine getirilip getirilmediğini doğrulamak için verir.

Transkript belgesi, öğrencinin akademik performansını yansıtır ve işverenler, okullar veya diğer eğitim kurumları tarafından kullanılır. Transkript belgesinin kullanım amaçları şu şekildedir:

 • Lise diploma notlarını göstermek.
 • Yüksek lisans programlarına başvurmak.
 • Burs veya ödül almaya hak kazanmak.
 • Diğer üniversitelere transfer olmak.
 • İş başvurularında kullanmak.

Transkript belgesi, öğrencilerin akademik geçmişlerine ilişkin önemli bir kaynak oluşturur ve öğrencilerin başarılarını belgeleyerek gelecekteki fırsatları artırır.

İçindekiler

Transkript Belgesi Nerelerde Kullanılır?

Transkript belgesinin kullanıldığı yerler şu şekildedir:

 • İş başvuruları
 • Yurt dışı lisans başvuruları (lise transkripti)
 • Yüksek lisans program başvuruları
 • Diğer üniversitelere yatay geçişlerde ve dikey geçişlerde
 • Burs başvuruları (yüksek transkript notuna sahip öğrenciler için burs hakkı imkanı bulunur)
 • Vize başvuruları
 • Kariyer danışmanlık merkezleri

Yurt dışı eğitimiyle ilgili soruların mı var? Bizimle iletişime geç: Bilgi İstek Formu

Üniversite Transkript Nasıl Alınır?

Üniversite transkripti, üniversitenin öğrenci hizmetleri ofisinden ya da çevrimiçi olarak talep edilebilir. Üniversite transkript belgesini öğrenci işleri departmanından almak için yapılması gereken adımlar şu şekildedir:

 • Adım 1: Üniversite kimlik kartınız ile üniversitenin öğrenci işleri departmanına gidin.
 • Adım 2: Transkript belgesi talep edin. Bazı üniversitelerde talep formu ve belge için ücret bulunabilir.
 • Adım 3: Onaylanma sürecini bekleyin ve ıslak kaşeli bir şekilde transkript belgesini teslim alın.

OBS Üzerinden Transkript Belgesi Nasıl Alınır?

 • Adım 1: Üniversitenin kampüs bilgi sistemine resmi web sitesi üzerinden giriş yapın.
 • Adım 2: Öğrenci kimlik ID ve şifreniz ile sisteme giriş yapın.
 • Adım 3: Genellikle sistemin sol tarafında bulunan sekmeler bölümünde bulunan “Transkript Belgesi” seçeneğine tıklayın ve belge oluşturulmasını talep edin.
 • Adım 4: Mail yoluyla iletilen belgede çoğu üniversite için QR kodu ya da barkod bulunmaktadır. Belgeyi kullanacağınız kurum eğer bunları talep ediyor ise, mail yoluyla belge üzerinde bulunmasını talep edin.
 • Adım 5: Gönderilen belgeyi yazdırarak kullanabilirsiniz.

E-Devlet’ten Transkript Nasıl Alınır?

E-Devlet’ten transkript alma için 3 basit uygulamanız yeterlidir. Bunun için şu adımları takip ediniz;

Adım 1: İlk olarak buraya tıklayarak E-Devlet transkript sorgulama ekranına giriş yapınız. (Link açılmazsa E-Devlet’te arama yerine ”Transkript sorgulama” yazın ve girin)

Adım 2: Gelen ekranda üniversitenizin yanında yer alan ”Belge oluştur” seçeneğine tıklayınız.

e devlet transkript

Adım 3: Bu aşamada sonra ekrana belgeniz gelecektir. Belgenin sağ üst tarafında yer alan ”İndir” seçeneğine basarak PDF indirebilirsiniz.


Lise Transkript Nasıl Alınır?

Lise transkript belgesini talep etmek için yapmanız gereken adımlar şu şekildedir:

 • Adım 1: Lisenin var ise öğrenci işleri ofisine, yoksa müdür yardımcısına transkript belgesi istediğinizi bildirin.
 • Adım 2: Islak kaşeli ve imzalı belgenizi talep edin.

E-Okul sistemi üzerinden de alabilirsiniz ancak geçerliliği bulunmaz. Geçerli olabilmesi için müdürünüzün imzalaması gerekir.

Yurt Dışında Üniversite, Yüksek Lisans veya Doktora Eğitimi İçin Transkript

Yurt dışında eğitim almak isteyen lisansüstü öğrenciler, Türkiye’de aldıkları eğitimi kanıtlamak için üniversite transkripti almak zorundadır. Üniversiteye yeni kayıt olacak kişiler ise lise transkript belgesi almak zorundadır. Bu belgeler, aldığınız eğitimi kanıtlar niteliktedir. Ülke dışında eğitim için Vegaedu yurt dışı eğitim danışmanlığı olarak profesyonel ekibimizle destek sağlıyoruz.

Transkript Örneği

E-Devlet üzerinden alınan transkriptin bir bölümü aşağıda görüyorsunuz:

transkript ornegiİngilizce Transkript Belgesi Nasıl Alınır?

İngilizce olarak transkript belgesi almak için yapmanız gereken adımlar şu şekildedir:

 • Adım 1: Okuduğunuz üniversite İngilizce transkript belgesi veriyor ise öğrenci işlerine başvurun.
 • Adım 2: İngilizce transkript belgesi talep edin. Bu aşamada üniversite, sizden talep formu ya da belge ücreti ödemenizi isteyebilir.

Üniversite, transkript belgesini İngilizce olarak vermiyor ise, yapmanız gereken Türkçe olarak talep ettiğiniz transkript belgesini herhangi bir notere giderek İngilizceye çevirmeniz gerekmektedir.

Keşfedin: Yurt Dışında Dil Eğitimi

Transkripte Ne Yazar?

Transkript, öğrencinin aldığı derslerin, derslerin kredi değerlerinin, notlarının, not ortalamalarının, okuldaki sınıf ve sınav puanlarının, mezuniyet tarihinin ve bazen de öğrencinin başarı listesi ve akademik ödüllerinin listesini içerir. Transkript, öğrencinin bölümü veya programı, derslerin kodu, adı, kredisi ve notu gibi detaylı bilgileri de içerir. Belge aynı zamanda, öğrencinin mezuniyet tarihini ve okulun adını da belirtir.

E-Devletten Alınan Transkript Onaylı Mı?

Evet, e-devlet üzerinden alınan transkriptler, yasal olarak geçerli ve resmi bir belgedir. Bu belgelerin barkod numarası da vardır. Bu nedenle, e-devlet üzerinden alınan transkriptler, onaylı transkript belgeleri ile aynı değere sahiptir. E-devlet, Türkiye Cumhuriyeti’nin sunduğu bir hizmettir ve resmi işlemlerin çevrimiçi olarak yapılmasını sağlar. Bu nedenle, e-devlet üzerinden alınan transkriptler, resmi bir otoritenin onayı altında hazırlanmış ve imzalanmıştır.

Transkript Ne Kadar Süre Geçerli?

Transkriptler, öğrencinin mezuniyet tarihinden itibaren sınırsız bir süre boyunca geçerlidir. Yani, bir öğrencinin mezun olduğu tarihten sonra, transkripti ömür boyu geçerlidir ve ihtiyaç duyulduğunda kullanılabilir. Bazı durumlarda, öğrencinin aldığı derslerin veya derslerin kredi değerlerinin değişebileceği veya derslerin programda yerini değiştirebileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle yatay ve dikey geçişlerde üniversiteler, daha yeni bir transkript belgesi talep edebilirler.

Transkript Belgesi Diploma Yerine Geçer Mi?

Hayır, transkript belgesi diploma yerine geçmez. Her iki belge, öğrencinin eğitim geçmişini yansıtan iki farklı belgedir. Diploma, öğrencinin bir üniversite, lise veya ortaokuldan başarıyla mezun olduğunu belirten resmi bir belgedir. Öğrencinin aldığı dereceyi, mezuniyet tarihini ve bazen de öğrencinin not ortalamasını içerebilir.

Transkript belgesi ise, öğrencinin aldığı dersleri, kredi değerlerini, ders notlarını ve not ortalamasını içeren bir belgedir. Bu belge, öğrencinin eğitim geçmişi hakkında ayrıntılı bilgi sağlar ve okullar, işverenler ve diğer resmi kurumlar tarafından istenebilir.


  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir