Malta Nerede? Malta Adaları’nda Yaşam Nasıl?

Malta Nerede? Malta Adaları’nda Yaşam Nasıl?
0

Malta Cumhuriyeti; Orta Akdeniz kısmında bulunan Sicilya’nın güneyinde yer alan ada devletidir. Sicilya’nın yaklaşık 90 kilometre uzaklığındadır. Malta, 3 büyük ve 2 küçük adadan oluşur. Malta adası Orta Akdeniz’in Sicilya yakınlarında yer alır. Malta Cumhuriyetinin en büyük adaları; Malta, Gozo ve Comino’dur. Malta 237 kilometrekare, Gozo 68 kilometrekare, Comino ise 2 kilometrekare büyüklüğüne sahiptir. Dil okulu ya da turistik gezi için birçok ülkeden ziyaretçi gelir. Avrupa’nın geneline bakıldığında nüfus yoğunluğu en fazla ülkeler arasındadır.

İçindekiler

Malta’ya Nasıl Gidilir?

Malta’ya gitmek isteyen kişiler Türk Hava Yolları’nın düzenlediği seferle ya da Air Malta, Türk Hava Yolları ortak uçuşu ile direkt Malta’ya gidilebilir. Uçuş seferleri yaklaşık 1.5 ile 2 saat arasında sürüyor. Türkiye’den feribot ile direkt gidilmese de İtalya’dan feribot ile Malta’ya sefer düzenleniyor.

 Malta diğer Avrupa ülkelerine göre vizesi daha kolay olduğu için Türk vatandaşları burayı tercih ediyor. Bordo pasaporta sahip kişiler vizeye tabi tutulurken, yeşil, siyah ve gri pasaporta sahip kişiler 180 gün boyunca vizeden muaf tutulur. Malta vizesine sahip olanlar Schengen ülkelerine de geçiş yapabilir.

Malta’da Yaşam

malta yasamMalta, Avrupa ülkeleri standartlarında yaşam kalitesi sunan, dost canlısı insanları olan, istikrarlı ve güvenli bir ülkedir. Malta giderek büyüyen ekonomisi sayesinde %3.5 işsizlik oranıyla Avrupa’daki en düşük işsizlik oranına sahip ülkelerden biridir. Alım gücü yüksek ve yaşam maliyeti de birçok Avrupa ülkesine göre daha düşüktür. Londra, New York, San Francisco ve Tokyo’ya göre ev kiraları %60 ile %75 oranında daha düşük olur. Ülkenin resmi dili Maltaca ve İngilizce olduğu için yerel halk ile anlaşmak daha kolaydır. Yerel halk İngilizce dışında İtalyanca ve %15’i Fransızca biliyor.

100.000 insana yaklaşık 430 polis düştüğü için suç oranları da bir hayli düşük. Polis, vatandaş oranı Amerika, Avustralya ve Kanada gibi refah ülkelere göre neredeyse 2 katıdır. Şiddet, taciz ve cinayet gibi suç oranları ise Amerika’ya göre yaklaşık dörtte biri oranındadır. Malta’nın sıcaklığı yıl boyunca 23 ile 25 derece civarında dolaşır. Yaz aylarında sıcaklık 30 dereceyi geçse de Okyanus esintileri havayı biraz da olsa serinletir. Küçük bir ülke olmasına rağmen; Roma, Barselona, Atina’ya uçakla 2 saat yolculuk sürer.

  • Dil: Malta’nın anadili Malta dilidir. İkinci dil olarak İngilizce’yi kabul ederler. Ülkede bulunan dil okulları ile birlikte hızlı bir şekilde dil öğrenebilirsiniz. Malta’da dil eğitimi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.
  • İklim: Malta, Akdeniz’in güzel iklimine sahip bir ada ülkesidir. Kışlar, ılıman ve yağışlı geçerken yazlar ise kuru ve sıcak geçer. Antalya’nın havasına yakındır.
  • Turizm: Denize girme, tarihsel mekanları gezme, kültürel birikimi keşfetme ve güzel vakit geçirme için birebir.
  • Ekonomi: Ekonomi hızla gelişmektedir ve refah ortamı mevcuttur. Yabancılara dahi iş kurma teşvikleri verilmektedir.
  • İş Oranı: İşsizlik oranı en düşük ülkelerden birisidir. Malta dil okulu ile gittiğinizde kendinize ek fırsatlar oluşturabilirsiniz.
  • Yaşam Standartı: Yaşam standartları yüksek bir ülkedir. Eğitimi, sağlık hizmeti, etkinlikleri, gece hayatı ve festivalleri ile güzel günler yaşayabilirsiniz.

Malta’da Dil Eğitimi

malta dil egitimi

Malta dil eğitimi programları 4 hafta ile 24 hafta arasında değişir. Fiyatları 1.600 Euro’dan başlayıp 12.000 Euro’ya kadar yükselir. Malta’da dil eğitimi imkanı; yaşam standartlarının iyi olması, ekonominin güçlü yapısı, farklı dil okulları ve ılıman iklim birçok öğrenciyi buraya çekmesini sağlıyor. Yerel halk ve gelen yabancılar sayesinde İngilizce’yi ders dışında geliştirme imkanları da bulunuyor. Ev kiraları çok ucuz olduğu için öğrenciler ev tutabilir ya da ailenin yanında kalabilir. Malta’nın yerel halkı İngilizce’nin dışında İtalyanca ve Fransızca da bildiği için farklı dillerde pratik yapma imkanı bulunur. Diğer Avrupa ülkelerine göre yaşam maliyeti daha düşük olduğu için geçinmekte bir hayli kolay oluyor. Bir öğrencinin haftalık gideri 100 ile 150 Euro arasında değişir. Birçok öğrenci Malta’yı sevdiği için burada kalıp çalışmak istiyor. Bunun için 3 aylık eğitim ve çalışma iznine başvurması gerekir.

thumbnail
Önerilen Yazı
En İyi Malta Dil Okulları, Fiyatları ve Şartları

Malta’da Dil Öğrenilir Mi?

Malta’da, ikinci resmi dili İngilizce olmasından ve dil okulları ekosisteminin geniş olmasından dolayı dil öğrenilir. Malta’da her öğrenci için farklı programlar bulunur ve bu programlar kişinin İngilizce öğrenmesine yöneliktir. Öğrenciler, seviyelerine göre rahat bir şekilde İngilizce öğrenebilir.


Malta’nın Para Birimi Nedir?

Malta para birimi, 2008 yılına kadar Malta Lirası (LM) kullanıldı. 1 Ocak 2008 yılında Malta Lirası yerine Euro geçiş yapıldı. İngilizce’de Malta Lirası yerine Malta Poundu kullanılıyordu. Euro’ya geçiş yapıldığı için Türk Lirası’nın değer oranı 1 Euro 21.47 Türk Lirası’na eşittir. 

Malta’da Hangi Dil Konuşuluyor?

Malta’nın resmi dilleri İngilizce ve Maltaca’dır. Malta iki resmi dili kullanmaktadır. Yerel halk İngilizce ve Maltaca dışında İtalyanca, %15’i ise Fransızca biliyor. Dil bakımından çok çeşitli bir yapısı bulunduğu için turistik ya da öğrenci olarak tercih edilen ülkeler arasında yer alır. İletişim açısından sıkıntı çekilmediği gibi farklı dillerde de pratik yapma imkanı sunar. Malta halkının %98’i Maltaca, %88’i İngilizce, %66’sı İtalyanca ve %15’i Fransızca biliyor. 1934 yılına kadar İtalyanca’da Malta Cumhuriyeti’nin resmi dilleri arasında yer alıyordu. Dil sorunu olarak adlandırılan siyasi tartışma sonucu İtalyanca resmi dilden çıkarıldı.

Keşfedin: Malta’da İngilizce Öğrenmek

Malta’nın Başkenti Neresidir?

Malta’nın başkenti Valetta şehridir. Nüfusu yaklaşık olarak 8000 olan bu şehir, 1980 senesinde UNESCO Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.

Malta’da Gezilecek Yerler

maltada gezilecek yerler

1. Aziz John Eş – Katedrali

Aziz John katedrali 1573 ile 1577 yılları arasında inşa edildi. St. John Katedrali Barok sanatının ve mimarisinin güzelliğini yansıtır. Katedral, St. John’un şövalyeleri için manastır cemaati olarak inşa edildi. Bu kilise önemli bir anıt ve kutsal ibadet yeri olarak görülür.

2. Gozo Adası

Gozo Adası; sakin kasabaları, güzel plajları ve manzarası ile kültürel cazibe merkezi haline geldi. Gozo diğer turistik yerlere göre daha az tanınır. Kasabaları orta çağ ve Victorya dönemi esintileri taşır. Arkeolojik kazılar sırasında M.Ö 3500 yılına ait Ggantija Tapınağı da bulunur.

3. Popeye Köyü

Popeye Köyü, 1980 yılında Robin Williams’ın başrolünde olduğu ‘Popeye’ isimli müzikal film için kuruldu. Film çekildikten sonra yerel halk buraya sahip çıkıp yok olmasına engelledi. Şu anda müze ve eğlence merkezi haline geldi. Görüntüsü yağlı boya tablosunu canlandırdığı için turistler tarafından ilgi odaği haline geldi.

4. Altın Koy

Malta’nın Kuzeybatı kısmında yer alan Altın Koy, tepelik kıyı şeridi ve sarp kayalıkların arasında korunur. Diğer plajların aksine karayolu trafiğinden uzak olduğu için araba gürültüsü ve kirli hava daha düşük seviyededir. Plaj, pürüzsüz altın kumlar ile geniş sahil şeridini kaplar. Plaj yüzmek için temiz, güvenli ve sakin bir alandadır.

5. Aziz Agatha Kulesi

Aziz Agatha Kulesi’nin diğer adı Kızıl Kule’dir. 1647 ile 1649 yılları arasında inşa edildi. Kızıl Kule, Marfa Sırtı tepesinde inşa edilip Gozo, Comino ve Ghadira’nın doğal güzelliklerini sergiler. Kulenin içinde Aziz Agatha’ya adanmış şapel ve boş bir oyuk bulunur.

6.Mellieha Bölge Kilisesi

Mellieha Kilisesi göz alıcı yapısı ile ilgi çeken turistik yerlerden biridir. 19. Yüzyıldan kalma barok yapısına uygun inşa edildi. Kilise, her 30 Ağustos’ta Mellieha Village Festa için şehrin etrafında festical düzenlenir. Festivalde havai fişekler ve geleneksel bando takımları yer alır.

7. Mavi Lagün

Mavi Lagün, berrak ve masmavi suları, büyüleyici ortamı ile izleyene doğal şölen yaratır. Dünyanın dört bir yanından turist çektiği için oldukça popülerdir.

8. Mnajdra Tapınakları

Mnajdra tapınakları Malta’nın Güney sahillerinde yer alan megalitik tapınak kompleksidir. Mnajdra, Qim megalit tapınaklarına 500 metre uzaklığındadır. Mnajdra yaklaşık M.Ö 4.000 yıllarında inşa edildiği düşünülüyor. 1992 yılında UNESCO, dünya mirası olarak ilan etti.

9. Hagar Qim Tapınakları

Hagar Qim Tapınakları M.Ö 3.600 ile M.Ö 3.200 yılları arasında yapıldığı düşünülüyor. UNESCO 1992 yılında Hagar Qim Tapınakları’nı da dünya mirası listesine aldı.

10. Tarxien Tapınakları

Tarxien Tapınakları, dört anıt yapıdan oluşan, Malta Cumhuriyeti’nin en görkemli ve bakımlı tarih öncesi kültürel yapısıdır. 1914 tarihinde bulunan alan, 5.400 metrekarelik alanı kaplıyor. M.Ö 3.600 ile M.Ö 2.500 yılları arasında (Geç Neolitik Dönem) yapıldığı düşünülüyor. Alana yer alan taşlar, kabartma ve taşlar ile süslenmiştir.

Malta Hayat Pahalı Mı?

Malta Cumhuriyeti diğer Avrupa ülkelerine göre daha ucuzdur. Alım gücü yüksek olmasının dışında ev kiraları da uygundur. Bu sebeple yurt dışından öğrenciler ve turistler Malta’yı tercih ediyor. Restoran ve market harcamaları da oldukça dengelidir.

Malta Vizesi Almak Zor Mu?

Malta vizesi en kolay alınan Schengen vizesidir. Eksiksiz, düzgün hazırlanan evrak ve dökümanlar düzenli teslim edildiğinde sorun çıkma ihtimali çok düşük olur. Amerika, İngiltere, Kanada ve Almanya’ya göre vizesi daha kolay olduğu için sıklıkla tercih edilir. Malta vizesi alındığında Schengen ülkelerine gitme ihtimali bulunur. 90 günden daha kısa süreli vize alan kişiler Schengen vize başvurusu yapması gerekirken, 90 günden uzun süre ziyaret edenler D Tipi vize başvurusu yapması gerekir.

 Malta Adası Hangi Ülkeye Ait?

Malta adası, Mal Cumhuriyeti’ne aittir. 150 yıl boyunca İngiltere’nin sömürgesinde kaldıktan sonra 1964 yılında bağımsızlığını ilan edip Malta Cumhuriyeti olmuştur. 2004 yılında ise Avrupa Birliği’ne girmiştir.

Malta Hangi Ülke Yakındır?

Malta’ya Tunus, İtalya ve Libya yakındır. Malta Sicilya Adası’nın 90 kilometre Güneydoğusu’nda yer alır. İtalya’dan feribot ve Uçakla gidilirken, Türkiye’den ise Sadece Uçakla yolculuk edilir.

Türkiye’den Malta’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Malta’ya Türk Hava Yolları ya da Air Malta – Türk Hava Yolları ortak uçuşu ile direkt uçuş seferi bulunur.

Malta Uçakla Kaç Saat Sürüyor?

Malta uçakla Ankara’dan 2 saat 30 dakika sürüyor. Ankara – Malta uçuş mesafesi 1667 kilometredir. Malta uçakla İstanbul’dan 1 saat 45 dakika sürüyor. İstanbul – Malta uçuş mesafesi 1386 kilometredir.

Malta Bayrağı

Malta bayrağı, kırmızı ve beyaz renkleri içermektedir. Bayrağın üst tarafında yer alan kırmızı haç işareti, Aziz George’u temsil eder. Haç içerisinde yer alan at üzerinde Aziz George bir ejderhayı öldürmektedir. 

malta bayragi


    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir