Polonya Üniversitelerinde Dil Şartı Var Mı? Polonya Dili

Polonya'da eğitim almak için dil şartı var mıdır? Varsa, hangi dili öğrenmelisiniz? Tüm detaylar yazımızda.

Polonya Üniversitelerinde Dil Şartı Var Mı? Polonya Dili
0

Polonya Üniversitelerinde İngilizce dil şartı bulunur. Polonya’nın resmi dilinin Lehçe olmasına rağmen bünyesinde birçok ülkeden öğrenciyi barındırır. Lehçe dilini öğrenmesi zor olması ve ortak bir noktada insanları buluşturmaması, daha çok zaman alması nedeniyle üniversitelerde eğitim dili olarak İngilizce olarak verilir. İngilizce hazırlık okumak istemiyorsanız, ülkemizde ya da Polonya’da bulunan sınavları geçerek hazırlık sınıfını okumaktan muaf olabilirsiniz.

Lehçe, sosyal yaşamda oldukça fazla kullanıldığı için de İngilizcenin yanında Lehçe dilini de öğrenmeniz mümkündür. Polonya’da üniversite okuyup ülkeye döndüğünüzde iki dili rahat bir şekilde konuşabilir ve anlayabilirsiniz. Avrupa birliği ülkelerine kolay giriş çıkış imkânları da sizin sosyal yaşamanızı olumlu yönde etkiler. Kolay bir şekilde Avrupa’yı gezebilir ve farklı kültürleri tanıyabilirsiniz.

Polonya’da bulunan üniversiteler YÖK tarafından kabul edilir ve tanınır. Bu yüzden ülkemizden girişlerde size kolaylık sağlanır. Bu durum, lise bittikten sonra direkt olarak gidebilme imkânını dahi size sunar. En büyük güzelliklerden biri de Polonya’da mezun olduğunuzda çift diploma almanız mümkündür. Bu durumda hem Avrupa da hem de Türkiye’de istediğiniz yerde işinizi yapma imkânı size sunulur.

thumbnail
Önerilen Yazı
Polonya Öğrenci Vizesi Nedir? Gerekli Belgeler ve Formlar

İçindekiler

Polonya Üniversiteleri Hangi Dil?

Polonya üniversiteleri resmi dili Lehçe olarak bilinir ve üniversitelerde de kullanılır. Polonya, birçok yabancı öğrenciyi de bünyesinde barındırdığı için İngilizce kullanımı da yaygındır. Örneğin, yurt dışı eğitimini Polonya’da yaşamak isteyen bir öğrenci İngilizce olarak dersler almaktadır. Polonya’da okumak isteyen bir öğrenci İngilizce hazırlık şartlarını sağlıyorsa hazırlık sınıfı olmadan direkt olarak derslere başlayabilir. Hazırlık şartlarını sağlamayan öğrenciler de İngilizce eğitim görmek durumundadır.

Polonya’da bulunan üniversiteler Avrupa Birliği standartlarına uygundur. Bu standartları içeren okulların bulunduğu ülkeler temel alındığında da finansal olarak en uygun bölgelerden biri de Polonya’dır. Polonya da eğitim gören bir öğrenci diğer Avrupa ülkelerine göre daha uygun şartlarda eğitimini tamamlayabilmektedir. İngilizce eğitimini sorunsuz bir şekilde alabilecek olan her öğrencinin Polonya’da okuma imkânı bulunmaktadır.

Polonya Vizesi İçin Bize Ulaş: Profesyonel Vize Danışmanlık 

Polonya Dili Nedir? Resmi Dil

Polonya dili, Lehçe’dir. Polonya resmi dili olarak Slav dil öbeklerine sahip olan Lehçe(język polski) dili kullanılmaktadır. Resmi yazışmalar ve her alanda halk tarafından bu dil tercih edilmektedir. 2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre yaklaşık olarak 45 milyon kişi bu dili konuşmaktadır.

Polonya’da Kaç Dil Konuşuluyor?

Polonya’da genel olarak Lehçe dili konuşulsa da İngilizce’de yaygındır. Polonya’da 3 dil konuşulduğu görülebilir. İngilizce, Almanca ve ana dilleri olan Lehçe, Polonya’da konuşulan diller arasında yer almaktadır. Yurt dışında eğitim alan kişilerin de Polonya’yı sıklıkla tercih etmesinden dolayı evrensel dil olan İngilizce’nin kullanım alanları da artmaktadır.

Polonya’nın Yüze Kaçı İngilizce Konuşuyor?

Polonya’nın yaklaşık olarak %40’ı İngilizce dili konuşuyor. Avrupa’ya yakın olması ve yurt dışından sürekli öğrenci gelmesi dolayısıyla İngilizce de Lehçe dili kadar yaygındır. Bu ülkede İngilizce, ikinci dil olarak görülmektedir. Evrensel dil olduğu için her yerde geçerliliği vardır.

Polonya Dili Zor Mu?

Polonya dili, Slav dilleri öbeğini barındırdığı için oldukça zor bir dildir. Lehçe, dünyada 45 milyon kişi tarafından konuşan bir dildir. Genel olarak yerel halk tarafından tercih edilmektedir. Farklı uyruklar tarafından zor olduğu için ve kullanım alanı dar olduğu için tercih edilmez. Elbette ki bu dil öğrenildiğinde de çeviri gibi birçok alanda size fayda sağlayabilir.

Polonya’da Üniversite Okumak İçin Yaş Sınırı Var Mı?

Polonya’da eğitim görmek için 25 yaş ve altında olmak gerekir. 25 yaş üzerinde adayların vize alması zordur. Bu durumda eğer Polonya’da eğitim görme gibi bir düşünceniz varsa 25 yaşından önce yapmanız sizden beklenir. Ortalama olarak bakıldığında 20’li yaşlardaki bir genç için yıllık masraf 3500 Euro kadar olur. Burada iyi bir hesap yapmak gerekir. Bu ücretleri karşılayamadığınızda eğitim hayatınızın sekteye uğraması olası bir durumdur.

Lise bittikten sonra Türkiye’de herhangi bir okul kazanmadan dahi gitmeniz mümkündür. Masrafları ve İngilizce dil şartını karşıladığınızda her şey çok daha kolay olur. Lise yıllarından sonra Polonya’da eğitim almak, hem farklı bir kültürü tanımak hem de Avrupa Birliği denkliği olan bir diploma ile işinizi dünyanın herhangi bir yerinde yapma imkanını size erken yaşta sunar.

Keşfedin: Polonya Üniversiteleri


    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir