İsviçre Öğrenci Vizesi Nedir? Gerekli Belgeler ve Formlar

İsviçre Öğrenci Vizesi Nedir? Gerekli Belgeler ve Formlar
0

İsviçre öğrenci vizesi, ülkeye dil okulu ya da üniversite eğitimleri için istenen, C tipi (Schengen C vizesi) ve D tipi (Ulusal vize) olarak ikiye ayrılan vize türüdür. 90 günün altındaki eğitimler için, öğrencinin C tipi vize alması yeterlidir. C tipi vizeler Schengen vizesi olduğu için, öğrenci giriş ve oturum izinlerinde 90 gün boyunca herhangi bir sıkıntı yaşamadan eğitim görebilmektedir. D tipi vizeler ise, öğrencinin 90 gün üzeri, genellikle üniversite eğitimleri için ihtiyaç duyulan vize türüdür ve kabul mektubu gerektirmektedir.

İsviçre öğrenci vizesi almak için öncelikle öğrenci olacak kişinin İsviçre’deki üniversiteden ya da herhangi bir dil okulundan kabul mektubu alması gerekmektedir. Ardından kabul mektubuyla birlikte vize işlemlerine başlanılmaktadır. Vize işlemleri konsolosluktan ya da büyükelçilikten yürütülmektedir. Öğrencinin başvuru süreci çoğunlukla İsviçre konsolosluğunun ya büyükelçiliğin inisiyatifindedir ve bu kurumlar öğrenciden ek belgeler isteme hakkına sahiptir. Aynı zamanda vize işlemleri başlangıcında öğrencinin parmak izi İsviçre sistemine de kaydedilmektedir. Schengen vizesine sahip olan ya da Avrupa Birliği ülkelerinden giden insanlar için 90 günden az eğitimlerde öğrencilerin ekstra vize başvurusu yapmasına gerek kalmadan rahatlıkla ülkeye giriş yapabilme hakkı vardır.

İçindekiler

İsviçre Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Pasaport (planlanan eğitim süresinin bitişinden üç ay sonrasına kadar geçerli).
 • Dört adet biyometrik fotoğraf.
 • Doldurulmuş oturma izni başvuru formu.
 • İsviçre’deki üniversiteden bir kabul/onay mektubu.
 • Öğrencinin finansal yeterliliği ile ilgili banka evrakları (1 yıllık eğitim süresi için hesaplanan ortalama finansal yeterlilik ücreti 19.200 Euro olarak hesaplanmaktadır).
 • Kayıt ve öğrenim ücretlerinin ödendiğini gösteren belge aslı ve fotokopisi.
 • Burs/Kredi Kanıtı – Eğer varsa, eğitim için tüm masrafların burs veya kredi tarafından karşılanacağına dair bir kurum onayı.
 • Motivasyon mektubu (neden İsviçre’de eğitim görmek istediğinize dair yazı).
 • Eğitimin tamamlandıktan sonrası için İsviçre’den ayrılma taahhüdü.
 • Uçuş güzergahı veya rezerve edilen uçak biletlerinin kanıtı.
 • İsviçre’de konaklama kanıtı.
 • Özgeçmiş.
 • 18 yaşını doldurmamış, reşit olmayan öğrenciler için doğum belgesi ve seyahat izni (Noterden onaylanmış muvafakatname).
 • Öğrenci belgesi.
 • Diploma.
 • Eğer İsviçre vatandaşı tarafından davet edildiyse, kişinin vatandaşlık bilgilerini içeren davetiye mektubu.

İsviçre Öğrenci Vizesi Nereden Alınır?

İsviçre öğrenci vizesi, bulunduğunuz ülkedeki İsviçre konsolosluğundan ya da büyükelçilikten alınmaktadır. İsviçre başkonsolosluğu İstanbul’da bulunmaktadır.

 • İstanbul’daki başkonsolosluğun adresi: Levent, Büyükdere Cad. 1. Levent Plaza A Blok No:173, 34394 Şişli/İstanbul
 • Ankara’da bulunan İsviçre Büyükelçiliğin adresi: Kavaklıdere, Atatürk Bulv. No:247, 06690 Çankaya/Ankara

İsviçre Öğrenci Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

İsviçre öğrenci vizesi başvuruları eğitimin başlangıcından 6 ay öncesinde başlanmalıdır ve kısa süreli vizeler için işlem süresi ülkeye giriş tarihine son 10 ila 15 gün kala, uzun süreli vizeler için ise 8 ila 10 hafta kala sonuçlanmaktadır. Prosedürler zaman aldığından dolayı başvuru randevularının erkenden yapılması tavsiye edilmektedir.

İsviçre Öğrenci Vizesi İle Nerelere Gidilir?

İsviçre öğrenci vizesiyle bütün Avrupa Birliği ülkelerine gidilebilmektedir. İsviçre C tipi vize Schengen vizesi olarak sınıflandırıldığı için bu vize türüyle Schengen bölgesindeki ülkelere gidilebilmektedir. İsviçre D tipi öğrenci vizesi de aynı zamanda ulusal vize olarak bütün Avrupa Birliği ülkelerine gidebilme fırsatı sunmaktadır. Avrupa Birliği ülkeleri arasında çok fazla sınıf bölgeleri bulunmadığından dolayı, herhangi bir vize ya da güvenlik kontrolü olmaksızın rahatlıkla komşu ülkelere geçiş yapılabilmektedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Polonya Öğrenci Vizesi Nedir? Gerekli Belgeler ve Formlar

İsviçre Öğrenci Vizesi Kaç Yıllık?

İsviçre öğrenci vizesinin geçerlilik süreci alınan vize türüne göre değişmektedir:

 • C Tipi vize (Schengen vizesi): C tipi vizeler yalnızca 90 gün sürmektedir. Bu vize türü 90 günlük giriş izni ve oturum izni sağlamaktadır.
 • D Tipi vize (Ulusal vize): D tipi vizeler eğitim için en az 1 ila 4 yıla kadar oturum izni sağlamaktadır. Eğitim devam ediyorsa, vizenin süre bitimine 2 hafta kala konsolosluk ya da büyükelçilikten süre yenilenebilmektedir.

İlgili İçerik: Öğrenci Vizesi Fiyatları

thumbnail
Önerilen Yazı
En İyi İsviçre Üniversiteleri | 15 Üniversite

İsviçre D Tipi Vize Uzatılabilir Mi?

Evet, D tipi ulusal vizeler kolaylıkla uzatılabilmektedir. D tipi öğrenci vizeleri yalnızca 1 yıllık verilmektedir. Üniversite eğitimi ya da dil okulu 1 yıldan uzun sürüyor ise, konsolosluk ya da büyükelçiliğe gidilerek, bitiş tarihinden son 2 hafta öncesine kadar kolaylıkla yenilenebilmektedir.

Eğer öğrencinin geçerli pasaport süresi bitmesine 1 yıldan az kalmış ise, D tipi vizesini uzatabilmek için pasaport süresini uzatması gerekmektedir. Bu tür durumlar, lisans eğitimi biten öğrencilerin lisansüstü eğitimlerini İsviçre’de devam ettirmek isteyen öğrencilerde yaşanabilmektedir.   

İsviçre Öğrenci Vizesi Veriyor Mu?

Evet, İsviçre’de eğitim görmek için öğrenci vizesi almak isteyen öğrenciler C tipi ya da D tipi vize ile öğrenci olarak İsviçre’ye gidebilmektedir. C tipi vize aynı zamanda Schengen vizesi olarak da sınıflandırılmaktadır ve 90 günden az süren eğitimler için gereklidir. D tipi vizeler ise ulusal vize türüdür ve 90 günden uzun süren ve eğitimler için 1 yıllık sağlanan vizedir. Bu vizeler ile ülkeye giriş ve oturum izni alınmış olmaktadır.

thumbnail
Önerilen Yazı
İngiltere Öğrenci Vizesi (Tier 4) Tüm Detaylar

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir