İngiltere Öğrenci Vizesi (Tier 4) Tüm Detaylar

İngiltere'de eğitim almak isteyen kişiler, Tier 4 diğer bir adı ile İngiltere öğrenci vizesi almalıdır. Bu yayında detaylar verilmiştir.

İngiltere Öğrenci Vizesi (Tier 4) Tüm Detaylar
0

İngiltere öğrenci vizesi diğer bir deyişle Tier 4 vizesi, İngiltere’ye dil okulu, lisans, doktora, yüksek lisans, ön lisans ve doktora sonrası araştırmalar için gitmek isteyen insanların başvurması gereken vize türüdür. İngiltere öğrenci vizesini almak için, İngiltere içerisindeki eğitim kurumundan kabul mektubu alınmalıdır. Bağlantılı kurumlarımızla bu süreçte danışmanlarımız ile destek olabiliriz, aşağıdaki formlar aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Tier 4 vizesi, İngiltere’de eğitim süreci boyunca oturma izni ve hatta haftalık 20 saat çalışma izni sağlamaktadır. Aynı zamanda vizenin geçerlilik süresi kadar oturum izni vermektedir. Yüksek lisans eğitimleri İngiltere’de 1 yıl sürmektedir. Eğer öğrenci yüksek lisansını 1 yıldan uzun süre yapmakta ise konsolosluğa üniversite tarafından onaylanan bir uzatma belgesi vermelidir. Bu şekilde Tier 4 vizesinin süresini 1 yıl daha uzatılabilmektedir.

İçindekiler

İngiltere Öğrenci Vizesi (Tier 4) Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İngiltere’de 6 ay ve üzeri kalacak öğrencilerin Tier 4 evraklarını tamamlayarak eğitim süreleri boyunca vize alma ve haftalık 20 saat çalışabilme hakkı kazanma imkanı vardır.  Vize bitiminde ise öğrencilerin okullarının devam ettiğini kanıtlayarak vize sürelerini uzatabilme şansı bulunmaktadır. Tier 4 vizesi için gerekli evraklar şu şekildedir:

 • Pasaport.
 • Kimlik fotokopisi.
 • Vize başvuru formu veya vize talep dilekçesi.
 • İngilizce dil yeterlilik belgesi (IELTS for UKVI).
 • Banka döküm bilgileri ile banka mektubu.
 • Sponsorluk bilgileri ve sponsor olacak kişilerin maddi gelir beyanları.
 • Kayıt olunacak okula gönderilen CAS belgesi ve numarası. (CAS numarası tam kayıt alan öğrencilere verilen bir numaradır ve 6 aydan eski olamaz ve daha önce ret alan bir CAS belgesi kullanılamaz.)
 • Diploma ile not döküm belgesinin (transkriptin) aslı ve fotokopisi. (Belgelerin İngilizce noter onaylı bir şekilde tercüme edilmesi ve orijinalleri ile getirilmesi gerekmektedir.)
 • Zorunlu sağlık sigortası.
 • İngiltere’deki başvurulan kurum için varsa, ücretinin ödendiğine dair dekont veya belge.
 • Tam vukuatlı nüfüs kayıt örneği.

İngiltere öğrenci vizesi alırken eğer öğrencilerin tercih ettikleri programlar 3 ay veya daha kısa ise vizeler tüm süreci kapsamaktadır. Bu tarz bir programı tercih ettikten sonra öğrencilerin ülkede eğitim süresini  uzatabilme imkanı bulunduğundan uzun programlara ya da CAS’a sahip olmayan öğrenciler kısa zamanlı programları tercih ederek daha sonrasında vize sürelerini artırabilmektedir.

Bir yıl ve üzerinde eğitim alacak öğrenciler yanlarında eşlerini veya çocuklarını da götürebilmektedir. Bunun için ise öğrencinin eşi ve çocuğu için maddi yeterliliğini kanıtlaması ve aylık 680 sterlin ila 860 sterlin arasında değişen gelirlerini göstermesi gerekmektedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Almanya Öğrenci Vizesi Nedir? Gerekli Belgeler ve Formlar

İngiltere Tier 4 Sağlık Sigortası Ücreti

6 aydan fazla İngiltere’de eğitim alacak öğrenciler için TIER 4 sağlık sigortası ücreti şarttır. Bu ücret 6 – 12 ay kalacaklar için 470 Euro’dur. Kalma süresine bağlı olarak fiyatlar değişmektedir. Tier 4 için sağlık ücreti banka veya kredi kartıyla ödenmesi gerekmektedir. Sağlık sigortası ücreti için iki farklı başvuru yolu bulunmaktadır:

 • Resmi internet sayfasından başvuru.
 • Posta yoluyla başvuru.

İnternetten yapılan başvurularda istenen belgeler:

 • Varsa, sponsorluk sertifikasındaki başlangıç ve bitiş tarihleri.
 • Öğrenci olarak başvuruyorsanız kurs tarihleriniz.

Posta yoluyla başvuruyorsanız, sizden istenen belgeler şunlardır:

 • Başvurduğunuz vize türü.
 • Pasaport veya seyahat belgesi numarası.
 • Kullanılan kişisel e-posta adresi.
 • Varsa, sponsorluk sertifikasındaki başlangıç ve bitiş tarihleri.
 • Öğrenci olarak başvuruyorsanız kurs tarihleriniz.
thumbnail
Önerilen Yazı
Amerika Öğrenci Vizesi Nedir? Gerekli Belgeler ve Fiyatlar

İngiltere Tier 4 Vize Başvuru Formları

 • İngiltere Tier 4 Vize Başvuru Formu
 • İngiltere Çalışma Başvuru Formu D Tipi
 • İngiltere Staj Başvuru Formu
 • İngiltere Kursa Katılmak İçin Form

Başvuru formları için https://www.gov.uk/student-visa sitesine girilmelidir. Formlar her yıl güncellendiği için, başka bir web sitesinden form kullanılmamalıdır.

İngiltere Öğrenci Vizesi Nereden Alınır?

İngiltere öğrenci vizesi başvuru süreci konsolosluktan ve vize hizmet merkezleri vasıtası ile gerçekleştirilebilmektedir. Başvuru süreci aynı zamanda ücretli çalışan danışmanlık hizmetlerinden de yapılabilmektedir. Türkiye’deki vize hizmet merkezleri, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Gaziantep ve Adana şehirlerinde bulunmaktadır. Konsolosluk için ayrıca harç bedelleri bulunmaktadır. Tier 4 vizesi için konsolosluk harç bedeli 482 dolardır.

İngiltere Öğrenci Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

İngiltere öğrenci vizesi başvuru tarihinden 5 ay sonrasında, İngiltere’ye gidileceği son 3 hafta öncesinde sonuçlanmaktadır. İngiltere dışındaki dil okulunun ya da üniversitenin eğitim başlayışından 6 ay öncesine kadar başvuru süreci başlatılmalıdır.

Bütün süreç online olarak İngiltere’nin resmi web sitesi www.gov.uk ile takip edilebilmektedir. Kabul mektubu geldikten ve konsolosluk tarafından onay verildikten sonra öğrencinin hazırlanması için genellikle 3 hafta zamanı olur.

İngiltere Öğrenci Vizesi İle Nerelere Gidilir?

İngiltere öğrenci vizesi olan Tier 4 vizesi ile Birleşik Krallık’ın dört bölgesi olan Galler, İskoçya, Kuzey İrlanda ve İngiltere’ye gidilebilmektedir. Güney İrlanda’ya Tier 4 vizesi ile geçilememektedir. Bunun için İrlanda vizesi alınması gerekmektedir. Avrupa ülkelerine gidebilmek için de Schengen vizesi alınması gerekmektedir. Tier 4 vizesi ile Avrupa ülkelerine gidilememektedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Avustralya Öğrenci Vizesi Nedir? Gerekli Belgeler ve Formlar

İngiltere Öğrenci Vizesi Kaç Yıllık?

Tier 4 öğrenci vizesi, eğitim sürecinin sonuna kadar sürebilmektedir. 2 yıllık bir Tier 4 vizesi, lisans programının genişletilmesiyle 5 yıla kadar uzayabilmektedir. 1 yıllık yüksek lisans eğitimi için alınan vizeler 1 yıl daha uzatılabilmektedir. Öğrenci ardından doktora için de aynı üniversiteden kabul alırsa, Tier 4 vizesi 2 yıl daha devam edebilmektedir.

Keşfedin: Öğrenci Pasaport Fiyatları

İngiltere Tier 4 Vizesi Uzatılabilir Mi?

Evet, Tier 4 öğrenci vizesinin süresi uzatabilmektedir, başvurulan yıla göre sınırlamamaktadır. Eğitim alan öğrenci yüksek lisansını 1 yıl daha uzatmakta ise ya da doktora eğitimini de İngiltere’de yapacak ise Tier 4 vizesinin süresini uzatabilmek için başvurabilmektedir.


  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir